Ważne zmiany w sprawach własności intelektualnej dla przedsiębiorców

Opublikowano: 04.08.2023
Ważne zmiany w sprawach własności intelektualnej dla przedsiębiorców

W lipcu tego roku (2023 r.) weszła w życie ciekawa zmiana w przepisach o zabezpieczeniu roszczeń w sprawach własności intelektualnej.

Postępowania te z zasady powinny być szybkie i odbywać się bez udziału i wiedzy obowiązanego. Udzielenie zabezpieczenie może polegać na m.in. na zakazie korzystania ze znaków towarowych albo zakazie wprowadzania określonych towarów do obrotu.

Od 1 lipca 2023 r. przed udzieleniem zabezpieczenia, należy co do zasady wysłuchać obowiązanego (czyli potencjalnego naruszyciela praw). Nieuchronną konsekwencją tej zmiany, będzie istotne przedłużenie postępowania. Nie zapominajmy, że taki obowiązany może nawet celowo podejmować działania w celu przedłużania postępowania, nie stawiają się na wezwanie.

Specyfika tego typu spraw wymaga bardzo szybkich reakcji, ponieważ konsekwencje naruszeń praw z własności intelektualnej mogą być nieodwracalne, np. jeżeli ktoś korzysta ze znaków towarowych innej firmy o ugruntowanej na rynku pozycji i wprowadza na rynek towary znacznie niższej jakości. Obecnie uzyskanie zabezpieczenia w tego rodzaju spraw może być znacznie utrudnione.

Przeczytaj również nasz artykuł dotyczący praw autorskich.

Podobał Ci się artykuł? Zaobserwuj nas na social mediach.

Facebook Instagram Linkedin Youtube

Przeczytaj także

Kolejne nieruchomości „znikną” z rynku?

Kolejne nieruchomości „znikną” z rynku?

Choć wydawać by się mogło, że zmiana przepisów ustawy prawo geologiczne i górnicze nie wpłynie na ruch... Czytaj więcej

Ankieta ryzyka prawnego – prawo pracy

Ankieta ryzyka prawnego – prawo pracy

Sprawdź, czy Twoja firma działa zgodnie z obowiązkami nałożonymi przez ustawodawcę w obrębie prawa pracy.... Czytaj więcej

Pierwsze wydanie biuletynu Kancelarii

Pierwsze wydanie biuletynu Kancelarii

Z radością informujemy, że wydaliśmy pierwszą edycję biuletynu naszej Kancelarii! Biuletyn będzie publikowany... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt