W jakich przypadkach można się zdecydować na zwolnienie dyscyplinarne?

Opublikowano: 23.01.2019
Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023
W jakich przypadkach można się zdecydować na zwolnienie dyscyplinarne?

Chociaż zwolnienie dyscyplinarne to ostateczność, w niektórych sytuacjach stanowi ono jedyne rozwiązanie. Żeby jednak można było z niego skorzystać, muszą być spełnione określone warunki. Dowiedz się, kiedy można rozwiązać umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia i w jaki sposób należy to zrobić, by uniknąć problemów prawnych.

Kiedy można zdecydować się na zwolnienie dyscyplinarne?

Tylko w niektórych przypadkach jest możliwe rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia, czyli zwolnienie dyscyplinarne. Ustawodawca pozwala na to w 3 sytuacjach, opisanych w Kodeksie pracy, czyli wtedy, gdy:

  • dochodzi do ciężkiego naruszenia (poprzez działanie lub zaniechanie) przez zatrudnionego jego podstawowych obowiązków, co wynika z winy umyślnej albo rażącego niedbalstwa, przy uwzględnieniu, jaki wpływ miało to zachowanie na zagrożenie bądź naruszenie interesów pracodawcy.
  • w czasie, w jakim obowiązywała go umowa o pracę, pracownik popełnił przestępstwo, które sprawiło, że nie może on już dłużej pozostawać na zajmowanym stanowisku – warunek: to przestępstwo musi być oczywiste, a najlepiej stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądowym. W tym drugim przypadku nie będzie wątpliwości, że zatrudniony popełnił zbrodnię lub występek, dlatego nie zaistnieje ryzyko późniejszego uniewinnienia i powrotu do pracy, a także konieczności wypłaty pracownikowi odszkodowania.
  • zatrudniony straci uprawnienia niezbędne do pełnienia obowiązków na obejmowanym przez niego stanowisku, a utrata ta, będzie wynikała z jego winy.

Bez względu na to, który z tych powodów skłania pracodawcę do zerwania umowy bez okresu wypowiedzenia, ma on obowiązek uzasadnienia tej decyzji w dokumencie, w którym informuje o niej pracownika. Uzasadnienie powinno być opisane w czytelny sposób, który nie pozostawia żadnych wątpliwości, co do przyczyny, jaka wpłynęła na podjęcie takiej decyzji. Jeśli przyczyn jest więcej, każda z nich musi zostać wykazana w oświadczeniu, które pracodawca przekazał pracownikowi.

Jakie terminy obowiązują przy zrywaniu umowy z winy pracownika?

Jeśli pracodawca rozważa zwolnienie dyscyplinarne, nie powinien zwlekać z tą decyzją. Na zerwanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia ma tylko miesiąc. Czas ten liczy się od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o okoliczności stanowiącej przesłankę do tego, by zwolnić pracownika w tym wyjątkowym trybie.

O terminach powinien pamiętać również pracownik. Począwszy od dnia, w którym otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę, ma jedynie 14 dni na to, by zgłosić do sądu żądanie o odszkodowanie albo ponowne przyjęcie do pracy. Dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy decyzję pracodawcy uważa za niesłuszną i bezprawną.

Podobał Ci się artykuł? Zaobserwuj nas w social mediach.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj także

Sekrety biznesu, czyli o ochronie tajemnicy przedsiębiorstwa i know-how

Sekrety biznesu, czyli o ochronie tajemnicy przedsiębiorstwa i know-how

Tajemnica przedsiębiorstwa i know-how są istotnymi aktywami dla wielu firm, zapewniając przewagę konkurencyjną... Czytaj więcej

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Przedsiębiorstwa działające na rynkach zagranicznych muszą być nie tylko zdolne do adaptacji, ale także... Czytaj więcej

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Regulamin akcji promocyjnej dla przedsiębiorstw przemysłowych „-20% dla przemysłu”.

... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt