Umowy cywilnoprawne a stosunek pracy – zawieranie umów o dzieło i zlecenie

Opublikowano: 03.09.2018
Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023
Umowy cywilnoprawne a stosunek pracy – zawieranie umów o dzieło i zlecenie

Chociaż umowy cywilnoprawne są pod wieloma względami korzystne dla pracodawcy, nie zawsze można się na nie decydować. To dopuszczalne tylko wtedy, gdy warunki umowy nie wskazują na to, że zachodzi stosunek pracy. W jakich przypadkach można proponować umowy o dzieło lub zlecenie?

Umowa zlecenie – najważniejsze warunki

Jeśli chcesz, żeby dana osoba wykonała dla Ciebie jakieś zadania, które nie muszą przynieść  konkretnych rezultatów, wybierz umowę zlecenie. Podpisując ją, zleceniobiorca zobowiąże się do wykonania tych czynności. Pamiętaj tylko, że umowa może zostać zawarta jedynie wtedy, gdy nie ma miejsca stosunek pracy.

Zaletą tej umowy jest m.in. to, że nie musisz opłacać składek ZUS w przypadku studentów, którzy mają mniej niż 26 lat. Dotyczy to także osób, które mają jeszcze inne źródła zatrudnienia. Zleceniobiorcy nie przysługuje też płatny urlop wypoczynkowy – może jedynie wykorzystać przerwę w pracy w porozumieniu z Tobą.

Co ważne, masz prawo w każdej chwili wypowiedzieć zlecenie. Musisz tylko liczyć się z tym, że trzeba będzie zwrócić zleceniobiorcy poniesione koszty oraz wypłacić stosowną kwotę w ramach wynagrodzenia. Warto jeszcze zaznaczyć, że jeżeli podpisałeś umowę zlecenie, która obowiązuje dłużej niż miesiąc, musisz wypłacać wynagrodzenie w każdym miesiącu, podczas którego zleceniobiorca wykonywał dla Ciebie czynności.

Współpraca na podstawie umowy o dzieło

Drugi rodzaj umowy cywilnoprawnej wyróżnia to, że osoba, z którą ją podpisujesz jest zobowiązana do wykonania pracy, która ma przynieść wyznaczony efekt. W zamian wypłacasz jej wynagrodzenie. Podobnie jak w przypadku umowy zlecenie możesz zrezygnować ze współpracy, pod warunkiem, że wypłacisz zleceniobiorcy odpowiednią część wynagrodzenia. Korzystne jest również to, że nie musisz opłacać składek ZUS.

Wspólne dla obu rodzajów umów cywilnoprawnych jest również to, że w kiedy osoba zobowiązana do wykonania pracy wyrządza szkodę zleceniodawcy albo innym osobom, odpowiada za to całym swoim majątkiem.

Stosunek pracy – kiedy zachodzi?

Choć zarówno umowa o dzieło, jak i zlecenie są korzystne dla pracodawcy, można wyróżnić kilka czynników, które sprawiają, że nie można jej zawrzeć. Dwa pierwsze są związane z jasno określonymi godzinami pracy i miejscem wykonywania zlecenia, które świadczą o tym, że zachodzi stosunek pracy. Co więcej, prawo zabrania zawierania takich umów jeśli zleceniobiorca jest podporządkowany pracodawcy albo innym osobom zatrudnionym w jego firmie.

Do istotnych czynników wskazujących na to, że zachodzi stosunek pracy zalicza się również to, że pracodawca ma prawo wymagać od zatrudnionego, by osobiście wykonywał swoje zadania. Natomiast w przypadku dzieła lub zlecenia można przekazać zadanie osobie trzeciej.  

To najważniejsze różnice, które sprawiają, że nie umowa cywilnoprawna nie może zostać zawarta. Nadal nie jesteś pewien, na jakiej umowie oprzeć swoją współpracę z pracownikami? Omów z nami swoją sytuację – chętnie pomożemy Ci w wyborze.

Podobał Ci się artykuł? Zaobserwuj nas w social mediach.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj także

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Przedsiębiorstwa działające na rynkach zagranicznych muszą być nie tylko zdolne do adaptacji, ale także... Czytaj więcej

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Regulamin akcji promocyjnej dla przedsiębiorstw przemysłowych „-20% dla przemysłu”.

... Czytaj więcej
Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

17 lutego 2024 r. wchodzi w życie Akt o Usługach Cyfrowych (DSA – digital service act), potocznie określany... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt