Ułatwienia dla przedsiębiorców – przeszkód i chaosu ciąg dalszy

Opublikowano: 03.08.2023
Ułatwienia dla przedsiębiorców – przeszkód i chaosu ciąg dalszy

W ostatnim czasie do sejmu trafiły dwa projekty ustaw skierowane do przedsiębiorców, które miały na celu zmniejszenie biurokracji i stworzenie lepszego środowiska prawnego dla osób prowadzących własne firmy.

Niestety jak na razie trwa chaos regulacyjny, ponieważ projekty zawierają propozycje przepisów, które się wzajemnie wykluczają. Nie wiadomo zatem czy efektem zmian, które miały ułatwić przedsiębiorcom funkcjonowanie, nie będzie jeszcze większa dezorientacja.

Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców. Jednym z fundamentalnych założeń projektu było wprowadzenie zasady, wedle której przepisy dotyczące zasad podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej, miały wchodzić w życie tylko dwa razy w roku – 1 stycznia lub 1 czerwca (z pewnymi wyjątkami).

Propozycja nie została przyjęta, albowiem zdaniem niektórych ekspertów skuteczność prowadzenia sztywnej reguły odnoszącej się do stanowienia prawa w ustawie budzi poważne wątpliwości. Przyjęto finalnie, że przepisy te mogą wejść w życie nie wcześniej niż po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia ustawy (także z pewnymi wyjątkami np. okres ten może ulec zmianie, jeżeli wymaga tego interes publiczny).

Inny projekt tj. projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, który trafił do Sejmu później, przewiduje, że w przyjmowanych przez Radę Ministrów projektach ustaw, które określają zasady podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej, termin wejścia w życie wyznacza się na dzień 1 stycznia albo 1 czerwca. Jest to zatem taka sama propozycja, jak ta która wcześniej została uznana za niedopuszczalną.

Wydaje się, że intencją autorów obu projektów było wprowadzenie przewidywalnych terminów wejścia w życie nowych przepisów, ale jak na razie efekt jest zgoła przeciwny.

Dla przedsiębiorców chaos legislacyjny jest jednym z większych przeszkód stojących na drodze rozwoju. Obecnie ciężko planować większe inwestycje lub ścieżkę rozwoju, skoro co chwile wchodzą w życie nowe regulacje, które mogą uczynić te plany czy inwestycje nieopłacalne, a nawet niewykonalne. Większa przewidywalność zmian byłaby ogromnym ułatwieniem w prowadzeniu w Polsce firmy. Niestety na razie nie należy się spodziewać efektywnych rozwiązań. Miejmy nadzieje, że w najbliższej przyszłości zapisy w ustawach zostaną odpowiednio ujednolicone.

Podobał Ci się artykuł? Zaobserwuj nas na social mediach.

Facebook Instagram Linkedin Youtube

Przeczytaj także

Kolejne nieruchomości „znikną” z rynku?

Kolejne nieruchomości „znikną” z rynku?

Choć wydawać by się mogło, że zmiana przepisów ustawy prawo geologiczne i górnicze nie wpłynie na ruch... Czytaj więcej

Ankieta ryzyka prawnego – prawo pracy

Ankieta ryzyka prawnego – prawo pracy

Sprawdź, czy Twoja firma działa zgodnie z obowiązkami nałożonymi przez ustawodawcę w obrębie prawa pracy.... Czytaj więcej

Pierwsze wydanie biuletynu Kancelarii

Pierwsze wydanie biuletynu Kancelarii

Z radością informujemy, że wydaliśmy pierwszą edycję biuletynu naszej Kancelarii! Biuletyn będzie publikowany... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt