Ubezpieczenie OC zawodowe – kto musi je mieć?

Opublikowano: 10.09.2018
Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023
Ubezpieczenie OC zawodowe – kto musi je mieć?

Gdy lekarz popełni omyłkę podczas leczenia pacjenta, konsekwencje mogą być poważne. Podobnie jest też np. w przypadku architekta – błędy w konstrukcji stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa wielu ludzi. Dlatego osoby wykonujące zawody, z którymi wiąże się szczególnie duża odpowiedzialność muszą posiadać ubezpieczenie OC zawodowe. Inaczej nie będą mogły oferować swoich usług.

OC zawodowe – wsparcie dla poszkodowanych

Środki zgromadzone na polisie przydadzą się, gdy w związku z wykonywanym zawodem zostanie popełniony błąd. Jeśli w jego wyniku ktoś zostanie poszkodowany, ma prawo domagać się świadczeń, które zrekompensują mu straty. Wtedy OC zawodowe pokryje koszty związane z wypłatą odszkodowania lub zadośćuczynienia, jakie będą się należały osobie poszkodowanej.

Jakie zawody mają obowiązek posiadać ubezpieczenie OC?

W przeciwieństwie do OC pojazdów mechanicznych, OC zawodowe nie zawsze jest obowiązkowe. Jedynie przedstawiciele wybranych profesji są zobowiązani do tego, żeby je wykupić. Są to osoby, które wykonują takie zawody, jak m.in.:

  • lekarz, weterynarz i pielęgniarz,
  • farmaceuta,
  • architekt i inżynier budowlany,
  • adwokat, radca prawny i notariusz,
  • rzecznik patentowy,
  • doradca finansowy i podatkowy,
  • broker ubezpieczeniowy,
  • rzeczoznawca majątkowy,
  • zarządca nieruchomości,
  • komornik,
  • detektyw,
  • przewoźnik lotniczy,
  • organizator turystyki,
  • organizator imprez masowych.

Brak polisy OC w przypadku osób wykonujących powyższe zawody wiąże się nie tylko z ryzykiem dużych strat finansowych w przypadku wystąpienia roszczeń poszkodowanego. Taki specjalista musi także liczyć się z tym, że zostaną mu odebrane uprawnienia do wykonywania zawodu.

Kiedy należy się postarać o ubezpieczenie?

OC zawodowe należy mieć jeszcze przed rozpoczęciem działalności zawodowej. W przypadku pewnych profesji bez polisy nie można uzyskać pozwolenia na to, by oferować swoje usługi. Osoby, które już zaczęły pracę powinny z kolei pilnować daty ważności polisy.

Warto zaznaczyć, że nie tylko osoby, które muszą mieć OC zawodowe, mają możliwość jego wykupienia. Jeśli tylko istnieją przesłanki, że z powodu prowadzonej działalności osoby trzecie mogą ulec wypadkom, należy przemyśleć kwestię ubezpieczenia. To przede wszystkim sposób na zabezpieczenie swoich finansów oraz firmy. Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony – jeśli chcesz się dowiedzieć, co jeszcze warto zrobić, by zmniejszyć ryzyko w biznesie, skontaktuj się z nami!

Podobał Ci się artykuł? Zaobserwuj nas w social mediach.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj także

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Przedsiębiorstwa działające na rynkach zagranicznych muszą być nie tylko zdolne do adaptacji, ale także... Czytaj więcej

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Regulamin akcji promocyjnej dla przedsiębiorstw przemysłowych „-20% dla przemysłu”.

... Czytaj więcej
Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

17 lutego 2024 r. wchodzi w życie Akt o Usługach Cyfrowych (DSA – digital service act), potocznie określany... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt