Wiadomości SMS i e-mail. Kiedy mogą być dowodami w sprawie ?

Opublikowano: 24.10.2018
Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023
Wiadomości SMS i e-mail. Kiedy mogą być dowodami w sprawie ?

Choć Polacy już od lat wymieniają wiadomości email oraz SMS, dopiero od września 2016 roku ustawa pozwala akceptować je jako pełnoprawne dowody w prowadzonych sprawach. Nie w każdym przypadku będą jednak uznawane. Sprawdź, jak przygotować dowód w postaci SMS-a, by sąd wziął go pod uwagę i dowiedz się, dlaczego kwestia dowodów elektronicznych budzi czasem wątpliwości.

SMS traktowany jako dowód

Otrzymałeś wiadomość tekstową (SMS) zawierającą ważne informacje, które mogą wesprzeć Cię w sądzie? Jeśli chcesz, żeby taka wiadomość została uznana za dowód, konieczne będzie okazanie potwierdzenia od operatora, że rzeczywiście została ona wysłana. Potrzebujesz też bilingu połączeń, który również należy w takiej sytuacji pokazać przed sądem. Te wszystkie dokumenty są niezbędne, by SMS-y (a także MMS-y) mogły zostać rozpatrzone podczas postępowania sądowego.

Trzeba się jednak liczyć z tym, że w niektórych przypadkach nawet jeżeli dysponujesz odpowiednimi dokumentami, SMS-y i tak nie zostaną wzięte pod uwagę przez sąd. Wynika to z faktu, że wiadomości tego typu można modyfikować – nie jest to legalne i podlega karze, ale odnotowywano już przypadki, gdy takie działania miały miejsce. Jeśli sąd uzna, że istnieją przesłanki do tego, że ktoś np. zmienił treść wiadomości albo datę jej wysłania, może odrzucić taki materiał.

Treść wiadomości e-mail w sądzie

W przypadku wiadomości mailowych nie ma potrzeby okazywania dodatkowych dokumentów, ale mimo to, nie każdy e-mail zostanie uznany za dowód w sprawie. Musisz pamiętać, że stanie się tak jedynie wtedy, gdy można będzie powiązać jego treść z adresem skrzynki mailowej lub IP komputera. Skąd taki warunek? Niezbędne jest okazanie dowodu w taki sposób, by można było ustalić, kto składał oświadczenie. To szczególnie ważne np. gdy sprawa dotyczy zobowiązań podejmowanych drogą mailową. Sąd musi wiedzieć, kto dokładnie zgodził się na wypełnienie danej czynności lub oświadczył swoją wolę, żeby zaliczyć materiał do dowodów.

SMS-y, MMS-y i e-maile to niejedyne dowody elektroniczne, które można przedstawiać w toku postępowania sądowego. Jeśli chcesz, masz też prawo sięgać również po np. nagrania wideo, zrzuty ekranu (m.in. komputera), a nawet wiadomości przesyłane w mediach społecznościowych np. w serwisie Facebook. Istnieje duża szansa, że zostaną potraktowane jako dowody i wpłyną na ostateczną decyzję sądu.

Nie wiesz czy materiały, do których masz dostęp mogą być wykorzystywane w sądzie? Skonsultuj to z nami. Przyjrzymy się im i doradzimy, co jeszcze przyda Ci się podczas postępowania sądowego.

 

Przeczytaj także

Do pracy zdalnej trzeba się przygotować – nowy artykuł w Rzeczpospolitej

Do pracy zdalnej trzeba się przygotować – nowy artykuł w Rzeczpospolitej

Miło nam poinformować, że artykuł radcy prawnego Jacka Krzywani pt. „Do pracy zdalnej trzeba się przygotować”... Czytaj więcej

Przygotowanie przedsiębiorcy do wdrożenia procedur z zakresu sygnalistów – od czego zacząć?

Przygotowanie przedsiębiorcy do wdrożenia procedur z zakresu sygnalistów – od czego zacząć?

„Czy przepisy o ochronie sygnalistów mnie dotyczą i co w ogóle mam z tym dalej zrobić?” Z takim... Czytaj więcej

Jak utworzyć komisję ds. zgłoszeń w sprawach sygnalistów – nowy artykuł w Rzeczpospolitej

Jak utworzyć komisję ds. zgłoszeń w sprawach sygnalistów – nowy artykuł w Rzeczpospolitej

Miło nam poinformować, że artykuł radcy prawnej Malwiny Rączki pt. „Jak utworzyć komisję ds. zgłoszeń... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt