Kolejne nieruchomości „znikną” z rynku?

Opublikowano: 28.09.2023
Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024
Kolejne nieruchomości „znikną” z rynku?

Choć wydawać by się mogło, że zmiana przepisów ustawy prawo geologiczne i górnicze nie wpłynie na ruch na rynku nieruchomości, to jednak, wbrew przewidywaniom, planowane ograniczenia wprowadzone ostatnią nowelą (podpisaną przez Prezydenta), która czeka na wejście w życie, dotkną wielu zainteresowanych inwestowaniem środków na rynku nieruchomości.

Ostatnie zmiany legislacyjne mogą bowiem doprowadzić do uniemożliwienia wznoszenia budynków na gruncie, pod którego powierzchnią znajdują się strategiczne złoża.

Zgodnie z wprowadzonym art. 94a ust. 5 do ustawy prawo geologiczne i górnicze, uznanie złoża kopaliny za złoże strategiczne następuje, jeżeli ze względu na stan zagospodarowania terenu istnieje dostęp do złoża oraz:

  1. złoże kopaliny ma podstawowe znaczenie dla gospodarki kraju lub dla interesu surowcowego państwa lub
  2. złoże kopaliny ma ponadprzeciętną dla danej kopaliny wielkość zasobów lub
  3. kopalina znajdująca się w złożu odznacza się unikalnymi parametrami.

Wpływ zmian na rynek nieruchomości

Użycie przez ustawodawcę tak dalece ogólnikowych stwierdzeń, w konsekwencji może doprowadzić do kuriozalnych sytuacji, gdy przy braku faktycznych planów wydobycia w określonym miejscu, niemożliwym stanie się wybudowanie jednorodzinnego domu na własnej działce.

Dlaczego niemożliwym? Na skutek uprawnień przyznanych ministrowi, który może nałożyć na gminę obowiązek wprowadzenia zakazu trwałej zabudowy lub zakazu innego zagospodarowania wyznaczonego obszaru złoża strategicznego w sposób, który wyłączyłby możliwość zagospodarowania tego złoża. W takim wypadku nie będzie istotne, co wynika z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, czy też, jaka jest struktura właścicielska.

Już teraz, osoby poszukujące nieruchomości z myślą o przyszłej zabudowie, muszą uważnie przyjrzeć się ostatniej nowelizacji. Najlepiej, celem uniknięcia niepotrzebnego stresu – sprawę zawczasu skonsultować z prawnikiem.

Podobał Ci się artykuł? Zaobserwuj nas w social mediach.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj także

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Przedsiębiorstwa działające na rynkach zagranicznych muszą być nie tylko zdolne do adaptacji, ale także... Czytaj więcej

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Regulamin akcji promocyjnej dla przedsiębiorstw przemysłowych „-20% dla przemysłu”.

... Czytaj więcej
Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

17 lutego 2024 r. wchodzi w życie Akt o Usługach Cyfrowych (DSA – digital service act), potocznie określany... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt