4 sposoby na to, żeby zabezpieczyć się przed nieuczciwym kontrahentem

Opublikowano: 13.08.2018
Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023
4 sposoby na to, żeby zabezpieczyć się przed nieuczciwym kontrahentem

Kiedy podpisujesz umowę z kontrahentem na pewno masz nadzieję na duży zysk. Pamiętaj jednak, że współpraca z nowym podmiotem to też ryzyko – zwłaszcza jeśli niewiele o nim wiesz. Na szczęście możesz je zmniejszyć, korzystając z kilku prostych sposobów na to, jak sprawdzić firmę i zweryfikować jej rzetelność. Dzięki nim dowiesz się m.in. czy nie ma ona niespłaconych zobowiązań i czy umowa na pewno jest dla Ciebie korzystna.

Jak sprawdzić firmę w CEIDG?

Chcesz dowiedzieć się czegoś o biznesie osoby fizycznej, ale nie wiesz jak sprawdzić firmę? Potrzebne dane znajdziesz w CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To właśnie tam są przechowywane informacje o działalnościach jednoosobowych oraz o spółkach cywilnych. Żeby mieć do nich dostęp, musisz tylko wpisać NIP albo REGON przedsiębiorstwa. W ten sposób szybko znajdziesz szukaną firmę. Możesz też posłużyć się danymi adresowymi. CEIDG pokaże Ci m.in. czy firma jest zarejestrowana, od jak dawna przedsiębiorstwo istnieje na rynku i czy ma aktywny status. Z tej bazy dowiesz się też jakie są dane pełnomocników.

KRS przechowuje istotne dane

W przypadku spółek prawa handlowego podobne informacje będą znajdowały się w rejestrze Krajowej Rady Sądownictwa. Najlepiej wpisz REGON i NIP firmy, która Cię interesuje, a znajdziesz ją w wynikach wyszukiwania. Jeśli chcesz, możesz pobrać plik, w którym są zawarte ważne informacje, takie jak skład organów, które reprezentują spółkę, dane wspólników, a także kapitał spółki. Co szczególnie istotne, znajdziesz tam także informacje o postępowaniu upadłościowym, jeśli takie jest w toku. Powinieneś również zwrócić uwagę, czy nie ma tam żadnych danych dotyczących wierzytelności.

BIG – źródło informacji o wierzytelnościach

Szczegółowe dane dotyczące niespłacanych zobowiązań przedsiębiorstw znajdują się w rejestrach biur informacji gospodarczych. W Polsce działa ich aż pięć. Jeśli firma, z którą chcesz podpisać umowę nie spłaca np. kredytów albo nie reguluje na czas rachunków, informacja na ten temat powinna być zamieszczona w takim rejestrze. Z niego dowiesz się też jak duże sumy osiągają niespłacane zobowiązania. Jak sprawdzić firmę? Wyszukiwanie jest proste – podobnie jak w pozostałych rejestrach najlepiej wykorzystać NIP danej firmy, ale możesz też wpisać dane teleadresowe.  

Sprawdzanie warunków umowy

Jeśli już sprawdziłeś firmę i wiesz, że chcesz nawiązać z nią współpracę, pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia – weryfikacja umowy. W tym celu najlepiej skonsultować się z prawnikiem, który specjalizuje się w prawie handlowo-korporacyjnym oraz doradztwie biznesowym. On powinien zadbać o takie sformułowanie treści, by nie było wątpliwości co do zakresu obowiązków poszczególnych stron. Jego zadaniem będzie też m.in. sprawdzenie, czy umowa nie zawiera zapisów, których interpretacja podlega dyskusji.

Podobał Ci się artykuł? Zaobserwuj nas w social mediach.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj także

Sekrety biznesu, czyli o ochronie tajemnicy przedsiębiorstwa i know-how

Sekrety biznesu, czyli o ochronie tajemnicy przedsiębiorstwa i know-how

Tajemnica przedsiębiorstwa i know-how są istotnymi aktywami dla wielu firm, zapewniając przewagę konkurencyjną... Czytaj więcej

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Przedsiębiorstwa działające na rynkach zagranicznych muszą być nie tylko zdolne do adaptacji, ale także... Czytaj więcej

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Regulamin akcji promocyjnej dla przedsiębiorstw przemysłowych „-20% dla przemysłu”.

... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt