4 sposoby na to, żeby zabezpieczyć się przed nieuczciwym kontrahentem

Opublikowano: 13.08.2018
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019
4 sposoby na to, żeby zabezpieczyć się przed nieuczciwym kontrahentem

Kiedy podpisujesz umowę z kontrahentem na pewno masz nadzieję na duży zysk. Pamiętaj jednak, że współpraca z nowym podmiotem to też ryzyko – zwłaszcza jeśli niewiele o nim wiesz. Na szczęście możesz je zmniejszyć, korzystając z kilku prostych sposobów na to, jak sprawdzić firmę i zweryfikować jej rzetelność. Dzięki nim dowiesz się m.in. czy nie ma ona niespłaconych zobowiązań i czy umowa na pewno jest dla Ciebie korzystna.

Jak sprawdzić firmę w CEIDG?

Chcesz dowiedzieć się czegoś o biznesie osoby fizycznej, ale nie wiesz jak sprawdzić firmę? Potrzebne dane znajdziesz w CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To właśnie tam są przechowywane informacje o działalnościach jednoosobowych oraz o spółkach cywilnych. Żeby mieć do nich dostęp, musisz tylko wpisać NIP albo REGON przedsiębiorstwa. W ten sposób szybko znajdziesz szukaną firmę. Możesz też posłużyć się danymi adresowymi. CEIDG pokaże Ci m.in. czy firma jest zarejestrowana, od jak dawna przedsiębiorstwo istnieje na rynku i czy ma aktywny status. Z tej bazy dowiesz się też jakie są dane pełnomocników.

KRS przechowuje istotne dane

W przypadku spółek prawa handlowego podobne informacje będą znajdowały się w rejestrze Krajowej Rady Sądownictwa. Najlepiej wpisz REGON i NIP firmy, która Cię interesuje, a znajdziesz ją w wynikach wyszukiwania. Jeśli chcesz, możesz pobrać plik, w którym są zawarte ważne informacje, takie jak skład organów, które reprezentują spółkę, dane wspólników, a także kapitał spółki. Co szczególnie istotne, znajdziesz tam także informacje o postępowaniu upadłościowym, jeśli takie jest w toku. Powinieneś również zwrócić uwagę, czy nie ma tam żadnych danych dotyczących wierzytelności.

BIG – źródło informacji o wierzytelnościach

Szczegółowe dane dotyczące niespłacanych zobowiązań przedsiębiorstw znajdują się w rejestrach biur informacji gospodarczych. W Polsce działa ich aż pięć. Jeśli firma, z którą chcesz podpisać umowę nie spłaca np. kredytów albo nie reguluje na czas rachunków, informacja na ten temat powinna być zamieszczona w takim rejestrze. Z niego dowiesz się też jak duże sumy osiągają niespłacane zobowiązania. Jak sprawdzić firmę? Wyszukiwanie jest proste – podobnie jak w pozostałych rejestrach najlepiej wykorzystać NIP danej firmy, ale możesz też wpisać dane teleadresowe.  

Sprawdzanie warunków umowy

Jeśli już sprawdziłeś firmę i wiesz, że chcesz nawiązać z nią współpracę, pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia – weryfikacja umowy. W tym celu najlepiej skonsultować się z prawnikiem, który specjalizuje się w prawie handlowo-korporacyjnym oraz doradztwie biznesowym. On powinien zadbać o takie sformułowanie treści, by nie było wątpliwości co do zakresu obowiązków poszczególnych stron. Jego zadaniem będzie też m.in. sprawdzenie, czy umowa nie zawiera zapisów, których interpretacja podlega dyskusji.

 

Warto korzystać z różnych metod, dzięki którym ryzyko, że trafisz na nieuczciwego kontrahenta zmaleje. Wielokrotnie mieliśmy już okazję współpracować z przedsiębiorcami, którzy w ten sposób zabezpieczają swój biznes. Jeśli Ty również potrzebujesz pomocy ze sprawdzaniem umów, skontaktuj się z nami!

Przeczytaj także

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Poszukujemy osoby na stanowisko Radca prawny / Adwokat.

... Czytaj więcej
Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

30 marca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia... Czytaj więcej

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Proszę przyjąć życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt