Częste zmiany w prawie pracy zmorą przedsiębiorców. Jak sobie z nimi radzić?

Opublikowano: 02.07.2018
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019
Częste zmiany w prawie pracy zmorą przedsiębiorców. Jak sobie z nimi radzić?

Prowadzenie przedsiębiorstwa można porównać do toru z przeszkodami. Niektóre z nich można przewidzieć, inne są całkowitą niespodzianką. Rolę tych drugich pełnią zmiany w prawie pracy. Nigdy nie wiadomo kiedy jakiś nowy przepis wejdzie w życie i trzeba będzie modyfikować dotychczasowy plan działania. A niestety, takie sytuacje często mają miejsce.

Problemem jest nie tylko fakt, że zmian w orzecznictwie jest dużo. Nowe przepisy są zwykle niezrozumiałe dla przedsiębiorcy, co generuje kolejne problemy. Dlatego mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pozwolą Ci opracować plan działania na wypadek kolejnych zmian.

Zmiany w prawie pracy wymagają stałego kontaktu z prawnikiem

Na pewno nie masz czasu na to, by regularnie sprawdzać dziennik ustaw i monitorować zmiany w prawie. Dlatego tak ważny jest częsty kontakt z kancelarią prawą. Prawnik będzie czuwał nad tym, żebyś wiedział jakie przepisy mają wkrótce wejść w życie albo są na razie w fazie opracowywania. Jego zadaniem będzie też wytłumaczenie Ci, z czym wiążą się owe zmiany i jakie mogą mieć konsekwencje dla przedsiębiorstwa – jego pracowników, sposobu zarządzania albo planowanych działań. Dzięki temu będziesz na bieżąco bez konieczności poświęcania na to zbyt wiele czasu. Stały kontakt z ekspertem pozwoli Ci dowiadywać się o nowościach z wyprzedzeniem i zapewni dużo czasu na staranne opracowanie strategii.

Współpraca to klucz do sukcesu

Sam kontakt z prawnikiem może czasem nie wystarczyć. Zwłaszcza wtedy, gdy zmiany oznaczają dla firmy zagrożenie. W takich chwilach warto się spotkać z nim, a najlepiej również z innymi pracownikami firmy, i wspólnie obmyśleć nową strategię. Jeśli prawnik nie ma dostępu do takich informacji, jak np. aktualny stan finansowy przedsiębiorstwa, jego plany albo sposób rozliczeń z pracownikami, nie będzie w stanie udzielić niezbędnego wsparcia. Dlatego w zależności od sytuacji, może też być potrzebna np. pomoc księgowego albo szefa działu HR. Razem macie większe szanse na to, by zapobiec ewentualnym stratom wynikającym z nowych przepisów.

Firma gotowa na każdą ewentualność

Pamiętaj, że póki ustawa nie zostanie podpisana przez prezydenta, wszystko może się zdarzyć. Dlatego też, jeśli istnieją przesłanki, że projekt nie spotka się z aprobatą posłów albo głowy państwa, trzeba mieć w pogotowiu plan B. Dzięki temu niespodziewane zmiany nie będą miały dużego wpływu na pracę przedsiębiorstwa, a Ty będziesz przygotowany na różne możliwości. Zdarza się też, że nawet po uchwaleniu jakiegoś prawa, w niedługim czasie ulega ono zmianie. Nie można tego przewidzieć, ale trzeba mieć to na uwadze i zawsze mieć w zanadrzu inne propozycje działań.

 

W artykule pt. 5 największych problemów prawnych dużych firm wskazywaliśmy częste zmiany w przepisach jako jedno z największych zagrożeń, z jakimi borykają się przedsiębiorstwa. Chociaż nie mamy na to zjawisko wpływu, możemy służyć naszą wiedzą i doświadczeniem w zapobieganiu skutkom, które mogą z tego wynikać. Dlatego jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z kodeksem pracy – skontaktuj się z nami!

Przeczytaj także

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Poszukujemy osoby na stanowisko Radca prawny / Adwokat.

... Czytaj więcej
Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

30 marca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia... Czytaj więcej

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Proszę przyjąć życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt