3 czynniki redukujące ryzyko w biznesie. Wprowadź je i pracuj spokojniej

Opublikowano: 20.01.2018
Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023
3 czynniki redukujące ryzyko w biznesie. Wprowadź je i pracuj spokojniej

Wiedza z zakresu prawa pracy, zmotywowana kadra oraz otwarte podejście do innowacyjnych technologii to jedne z kluczowych czynników, decydujących o sukcesie firmy w 2018 r. Przedstawiamy kilka kwestii, które warto mieć na uwadze, by ograniczyć ryzyko w biznesie.

Pomoc prawna z zakresu kodeksu pracy – strategia

Rozwój firmy powinien bazować na strategii, opracowanej m.in. w oparciu o zmiany zachodzące w prawie. Formułując plan działań na najbliższe miesiące lub lata, warto mieć na uwadze, że Komisja Kodyfikacyjna pracuje obecnie nad nowymi przepisami kodeksu pracy. Proponowane modyfikacje mogą uniemożliwić pracodawcom m.in. zawiązywanie umów cywilnoprawnych. Jeśli dotychczasowy model rozliczania w przypadku większości pracowników, opierał się na umowach o dzieło lub zlecenie, konieczność podpisywania umów o pracę może wpłynąć niekorzystnie na finanse przedsiębiorstwa.

Inną ważną propozycją Komisji, jest prawo do 26 dni urlopu rocznie, które miałoby przysługiwać wszystkim zatrudnionym, bez względu na staż i rodzaj umowy. Choć zmiany nie są jeszcze pewne, należy się do nich przygotować i opracować plan działania, który zabezpieczyłby firmę przed ewentualnymi stratami. Najlepiej skonsultować potencjalne zmiany z prawnikami, którzy podpowiedzą, jakie kroki należy podjąć, by zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów, związanych z wejściem nowych przepisów. Pomoc prawna jest niezbędna do tego, by móc realnie określić możliwości budżetowe firmy w najbliższym czasie.

Innowacyjne podejście do biznesu

Jednym z największych zagrożeń dla współczesnych przedsiębiorstw jest nieumiejętność dostosowania się do zmian technologicznych i społecznych. Rozwój nowych technologii ma niemały wpływ na działanie rynku. Nie wszyscy jeszcze zdają sobie sprawę z tego, że rozwiązania, które były dobre jeszcze kilka lat temu, mogą obecnie być mało opłacalne i wymagają lepszych alternatyw. Takie podejście może być przyczyną problemów finansowych w przyszłości.

Przedsiębiorstwo, które chce uniknąć spadku obrotów, musi się rozwijać, a to oznacza m.in. inwestowanie w nowoczesne rozwiązania z zakresu IT. Wprowadzenie części z nich jest już nawet wymagane prawnie. Tak stało się np. z Jednolitym Plikiem Kontrolnym, który musi być wysyłany drogą elektroniczną. Do jego stworzenia niezbędny jest specjalny program. Innowacyjne technologie mogą też znacząco ułatwić przeprowadzanie procesów w firmie i wpłynąć na większą satysfakcję klientów współpracujących z daną firmą.

Ryzyko w biznesie zależne od stopy bezrobocia

Dobrym pomysłem jest też śledzenie zmian na rynku pracy. Niskie bezrobocie i brak wykwalifikowanych pracowników, mogą osłabić rozwój przedsiębiorstw w 2018 r. Z tego powodu, warto przyjrzeć się swojej obecnej kadrze i inwestować w rozwój jej umiejętności, organizując szkolenia i zapisując ich na warsztaty.

Sytuacja na rynku pracy powinna też skłonić przedsiębiorców do większej dbałości o zatrudnionych – obecnych i potencjalnych. Najlepiej rozpocząć działania z zakresu employer brandingu oraz zastanowić się nad skutecznością programu motywacyjnego. Im więcej korzyści przynosi praca w danej firmie, tym mniejsze szanse, że wykwalifikowani pracownicy będą szukali zatrudnienia w innych przedsiębiorstwach. W ten sposób firma przyciągnie też więcej chętnych, którzy zechcą dołączyć do zespołu. Inwestycja w pracowników to najlepsze zabezpieczenie przed sytuacją na rynku.

Choć nie da się w pełni przewidzieć wszystkich sytuacji, które mogą mieć wpływ na spadek obrotów firmy, warto podejmować działania zabezpieczające. Kancelaria Radców Prawnych Czapczyński chętnie udzieli Państwu wszelkich informacji, dotyczących zmian w przepisach, które mogłyby się okazać kluczowe dla rozwoju przedsiębiorstw. Dzięki temu szanse na uniknięcie problemów w firmie znacznie wzrosną, co przełoży się na większe zyski.

Podobał Ci się artykuł? Zaobserwuj nas w social mediach.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj także

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Przedsiębiorstwa działające na rynkach zagranicznych muszą być nie tylko zdolne do adaptacji, ale także... Czytaj więcej

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Regulamin akcji promocyjnej dla przedsiębiorstw przemysłowych „-20% dla przemysłu”.

... Czytaj więcej
Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

17 lutego 2024 r. wchodzi w życie Akt o Usługach Cyfrowych (DSA – digital service act), potocznie określany... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt