Zmiany w prawie pracy w 2019, czyli o czym powinien wiedzieć przedsiębiorca

Opublikowano: 31.12.2018
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019
Zmiany w prawie pracy w 2019, czyli o czym powinien wiedzieć przedsiębiorca

Chociaż pracodawcy nie muszą obawiać się rewolucji w kodeksie pracy, nie wszystkie przepisy pozostaną takie same w 2019 roku. Zmiany w prawie pracy dotyczyć będą przede wszystkim prowadzenia dokumentacji pracowniczej, a także sposobu wypłaty wynagrodzeń. Nowe regulacje powinny odpowiadać na potrzeby przedsiębiorstw, które coraz częściej odchodzą od tradycyjnych rozwiązań i stawiają na elektroniczne alternatywy.

Zmiany w prawie pracy – dokumentacja pracownicza w wersji elektronicznej

Postępująca digitalizacja ma coraz większy wpływ na ustawodawstwo. Zmiany w prawie pracy są tego najlepszym dowodem. Już od stycznia 2019 r. prowadzenie dokumentacji pracowniczej będzie mogło mieć inną formę – elektroniczną. Wcześniej dokumenty w podstawowej postaci musiały być papierowe. Przedsiębiorcy, którzy chcieli gromadzić je również w elektronicznej formie, mogli to robić, ale musieli jednocześnie przechowywać jej odpowiednik w wersji papierowej. Od stycznia nie będzie już jednak konieczne gromadzenie dokumentacji pracowniczej w tradycyjnej postaci, co powinno znacząco ułatwić archiwizację.

Warto zaznaczyć, że to od pracodawcy zależy, na którą formę woli się zdecydować. Co ważne, przechodząc z wersji papierowej na elektroniczną, trzeba poinformować o tym pracownika, który ma prawo odebrać pakiet dokumentów papierowych, jakie do tej pory były przechowywane w archiwach firmy. Zatrudniony może to zrobić w ciągu 30 dni. Dokumentacja, która nie zostanie odebrana, musi zostać zniszczona – ten obowiązek spoczywa na przedsiębiorcy. Ma on na jego wykonanie 12 miesięcy.

Krótszy okres przechowywania dokumentacji płacowej i osobowej

To jednak nie koniec nowości związanych z prowadzeniem dokumentacji dotyczącej pracowników. Zmiany w prawie znacznie skracają czas jej przechowywania – z 50 do 10 lat. Nie będzie to jednak dotyczyło wszystkich pracowników, a jedynie tych, którzy zostali zatrudnieni po 1 stycznia 2019 r. Stare przepisy nadal będą miały zastosowanie w przypadku osób, które zdobyły zatrudnienie w okresie pomiędzy 1 stycznia 1999 r. a 1 stycznia 2019 r. Ich dokumentacja będzie musiała pozostać w archiwum pracodawcy przez 50 lat od dnia, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu albo wygaśnięciu. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy pracodawca zobowiązuje się do złożenia raportów informacyjnych. Dokumentacje osób, które rozpoczęły pracę jeszcze przed 31 grudnia 1998 r., będą jednak musiały być bezwzględnie przechowywane przez 50 lat.

Wynagrodzenie na konto czy w gotówce?

Kolejna zmiana dotyczy sposobu, w jaki pracodawca przekazuje wypłatę zatrudnionym. Przed nowelizacją domyślną formą przekazywania wynagrodzenia była wypłata bezpośrednio do rąk własnych. Teraz podstawowy sposób będzie polegał na dokonywaniu przelewów na konta bankowe, a dotychczasowe rozwiązanie będzie stosowane tylko na wyraźny wniosek pracownika, który powinien go złożyć w formie elektronicznej bądź pisemnej. Jeśli osoba zatrudniona wyrazi taką chęć, jego pensja może też trafiać na darmowy podstawowy rachunek płatniczy. Do jego posiadania jest uprawniony każdy, kto nie ma żadnego rachunku bankowego.

Zmiany w prawie pracy dotyczące sposobu wypłacania wynagrodzenia, nie powinny być dla przedsiębiorców dużym zaskoczeniem. Już teraz wpłata na konto jest często stosowana w wielu firmach. To wygodne rozwiązanie, zarówno dla pracodawców, jak i zatrudnionych.

 

To tylko najważniejsze zmiany w prawie pracy, które mogą zainteresować przedsiębiorców i pracowników. Można do nich zaliczyć również podniesienie wysokości płacy minimalnej (w 2019 roku będzie ona wynosić 2250 zł brutto). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie przepisy ulegną zmianom i jak się do tego przygotować, napisz do nas – chętnie udzielimy Ci niezbędnej pomocy!

 

 

Przeczytaj także

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Poszukujemy osoby na stanowisko Radca prawny / Adwokat.

... Czytaj więcej
Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

30 marca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia... Czytaj więcej

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Proszę przyjąć życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt