Zmiany w ochronie konsumentów

Opublikowano: 14.03.2016
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019
Zmiany w ochronie konsumentów

Dnia 11 marca 2016 r. weszły w życie przepisy tzw. „ustawy antylichwiarskiej”, mające na celu ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami firm pożyczkowych oraz większą kontrolę nad rynkiem finansowym. Sprawdź, co ulegnie zmianie na rynku pożyczkowym.

1. Ograniczenie rolowania pożyczek

– rolowanie to zaciąganie kolejnego kredytu konsumpcyjnego w celu spłacenia pierwszego zobowiązania, a potem następnego, aby oddać wcześniejszy. Nowa ustawa ogranicza tzw. rolowanie. Teraz opłaty związane z odroczeniem spłaty będą musiały zmieścić się w limicie kosztów pozaodsetkowych, który będzie liczył się od pierwszej udzielonej pożyczki i obejmował także wszystkie inne wzięte w ciągu 120 dni. Dla firm pożyczkowych rolowanie długu będzie teraz nieopłacalne.

2. Zmiany w odsetkach

– limit odsetek za opóźnienie w spłacie oraz odsetek od odsetek to obecnie sześciokrotność wysokości stopy lombardowej NBP, a zatem 15 % (obecnie stopa kształtuje się na poziomie 2,5 %). Limit ten ma również obejmować m.in. opłaty za prowadzenie czynności windykacyjnych.

3. Niższe koszty pozaodsetkowe

– koszty pozaodsetkowe pożyczki (np. opłata za jej udzielenie, za przedłużenie, za przypomnienie o spłacie, za rozpatrzenie wniosku, za spłatę w domu, za zarządzanie rachunkiem) będą mogły wynosić maksymalnie 55 % rocznie (25% kwoty pożyczki + 30% kwoty pożyczki w skali roku). W całym okresie pożyczki koszty te nie mogą być większe niż jej kwota (zatem nie więcej niż 100 % udzielonego kapitału).

4. Wyeliminowanie z rynku nieuczciwych pożyczkodawców

– firmy pożyczkowe zostaną zobowiązane do posiadania kapitału własnego w wysokości co najmniej 200 000 zł. Kapitał taki może zostać utworzony wyłącznie ze środków niepochodzących z pożyczki, kredytu, emisji obligacji lub źródeł nieudokumentowanych. Komisja Nadzoru Finansowego otrzyma prawo do otwarcia postępowania wyjaśniającego w stosunku do firm budzących wątpliwości.

5. Większe uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego

– na pożyczkodawców został nałożony obowiązek udostępniania dokumentów wymaganych przez KNF. Za utrudnianie postępowania grozi kara pieniężna do 500 000 zł.

Przeczytaj także

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Poszukujemy osoby na stanowisko Radca prawny / Adwokat.

... Czytaj więcej
Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

30 marca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia... Czytaj więcej

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Proszę przyjąć życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt