Dnia 11 marca 2016 r. weszły w życie przepisy tzw. „ustawy antylichwiarskiej”, mające na celu ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami firm pożyczkowych oraz większą kontrolę nad rynkiem finansowym. Sprawdź, co ulegnie zmianie na rynku pożyczkowym.
– rolowanie to zaciąganie kolejnego kredytu konsumpcyjnego w celu spłacenia pierwszego zobowiązania, a potem następnego, aby oddać wcześniejszy. Nowa ustawa ogranicza tzw. rolowanie. Teraz opłaty związane z odroczeniem spłaty będą musiały zmieścić się w limicie kosztów pozaodsetkowych, który będzie liczył się od pierwszej udzielonej pożyczki i obejmował także wszystkie inne wzięte w ciągu 120 dni. Dla firm pożyczkowych rolowanie długu będzie teraz nieopłacalne.
– limit odsetek za opóźnienie w spłacie oraz odsetek od odsetek to obecnie sześciokrotność wysokości stopy lombardowej NBP, a zatem 15 % (obecnie stopa kształtuje się na poziomie 2,5 %). Limit ten ma również obejmować m.in. opłaty za prowadzenie czynności windykacyjnych.
– koszty pozaodsetkowe pożyczki (np. opłata za jej udzielenie, za przedłużenie, za przypomnienie o spłacie, za rozpatrzenie wniosku, za spłatę w domu, za zarządzanie rachunkiem) będą mogły wynosić maksymalnie 55 % rocznie (25% kwoty pożyczki + 30% kwoty pożyczki w skali roku). W całym okresie pożyczki koszty te nie mogą być większe niż jej kwota (zatem nie więcej niż 100 % udzielonego kapitału).
– firmy pożyczkowe zostaną zobowiązane do posiadania kapitału własnego w wysokości co najmniej 200 000 zł. Kapitał taki może zostać utworzony wyłącznie ze środków niepochodzących z pożyczki, kredytu, emisji obligacji lub źródeł nieudokumentowanych. Komisja Nadzoru Finansowego otrzyma prawo do otwarcia postępowania wyjaśniającego w stosunku do firm budzących wątpliwości.
– na pożyczkodawców został nałożony obowiązek udostępniania dokumentów wymaganych przez KNF. Za utrudnianie postępowania grozi kara pieniężna do 500 000 zł.
Przeczytaj także
Poszukujemy osoby na stanowisko Radca prawny / Adwokat.
... Czytaj więcej30 marca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia... Czytaj więcej
Proszę przyjąć życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.
... Czytaj więcej