Wsparcie inwestycyjne w 2018 roku

Opublikowano: 05.01.2018
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019
Wsparcie inwestycyjne w 2018 roku

Dotacje unijne – wsparcie dla przedsiębiorców

Z Funduszy Europejskich przeznaczonych na wsparcie inwestycyjne w latach 2014-2020, do dyspozycji firm zostało jeszcze ok. 20 mld euro. W 2018 roku nadal będzie można się ubiegać o potrzebne sumy. Istnieje wiele programów, które umożliwiają przyznanie dotacji, jednak w większości przypadków są one nastawione głównie na pomoc mikro, małym, a także średnim biznesom. Dotyczy to np. Programów Regionalnych oraz Programu Inteligentny Rozwój.

Wsparcie inwestycyjne nie zawsze polega na przyznawaniu konkretnej sumy pieniędzy. W przypadku mniejszych firm, które chcą np. zakupić sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności albo planują rozbudowę infrastruktury, pomoc może stanowić również pożyczka na korzystnych warunkach. Przedsiębiorca może też zdecydować się na skorzystanie z kredytu w banku. W takim wypadku wsparcie będzie polegało na otrzymaniu poręczenia, które ułatwi jego uzyskanie.

Dofinansowanie dla małych i dużych firm

Sektor MŚP może oczekiwać pomocy na wielu polach, dlatego warto korzystać z oferowanych możliwości. Dotacje lub pożyczki mogą być udzielane m.in. na rzecz projektów związanych z informatyzacją biznesu, wprowadzaniem rozwiązań przyjaznych dla środowiska oraz organizacją szkoleń. Każdy przedsiębiorca powinien dokładnie sprawdzić, w którym programie może brać udział i upewnić się czy jego projekt spełnia wymogi, umożliwiające przyznanie mu środków.

Większe firmy także mogą się starać o fundusze z UE, ale głównie wtedy, gdy planują projekty badawcze albo jest im potrzebna nowa infrastruktura. Wsparcie jest też przyznawane na rozwiązania ekologiczne – zazwyczaj ma ono wtedy formę pożyczki. Pomoc unijna może również być przeznaczana na różnego rodzaju szkolenia oraz na realizację innowacyjnych projektów.

Doradztwo inwestycyjne i optymalizacja podatkowa

Dotacje unijne zazwyczaj stanowią tylko część sumy potrzebnej do realizacji projektu. Pozostałe środki powinien wypłacić przedsiębiorca. Co jeśli budżet na to nie pozwala? W takim przypadku, korzystnym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług firm zajmujących się doradztwem inwestycyjnym, które pomogą opracować strategię dopasowaną do możliwości przedsiębiorstwa.

Dobrym pomysłem może też być zaplanowanie odpowiedniej strategii podatkowej. Dzięki niej wszystkie rozliczenia z fiskusem będą przebiegały w sposób legalny, a firma uniknie kar za niedopatrzenia, które mogłyby obciążyć jej budżet. Niektóre przedsiębiorstwa próbują zmniejszyć wydatki związane z fiskusem i w tym celu wykorzystują możliwości jakie daje optymalizacja podatkowa. To rozwiązanie może być jednak ryzykowne i skutkować niechcianymi konsekwencjami. Żeby tego uniknąć, warto skonsultować się ze specjalistami z prawa podatkowego, którzy znają aktualne przepisy i mogą udzielić porad dotyczących prawidłowego rozliczania. Planowane tych rozwiązań najlepiej rozpocząć już na początku 2018 roku.

Przeczytaj także

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Poszukujemy osoby na stanowisko Radca prawny / Adwokat.

... Czytaj więcej
Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

30 marca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia... Czytaj więcej

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Proszę przyjąć życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt