Urlop rodzicielski – ile może trwać i jak się o niego ubiegać?

Opublikowano: 21.11.2018
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019
Urlop rodzicielski – ile może trwać i jak się o niego ubiegać?

Zdarza się, że urlop macierzyński okazuje się niewystarczająco długi dla niektórych rodziców. Na szczęście nie muszą oni od razu wracać do pracy – zamiast tego mogą wykorzystać urlop rodzicielski. Przysługuje on zarówno matkom, jak i ojcom. Co powinieneś o nim wiedzieć jeśli spodziewasz się dziecka albo sam jesteś pracodawcą i nie wiesz, kiedy możesz udzielić tego rodzaju urlopu?

Jak długo może trwać urlop rodzicielski?

Długość urlopu rodzicielskiego zależy od tego, ile dzieci urodziło się podczas jednego porodu. Jeżeli tylko jedno – pracownik ma prawo do 32 tygodni wolnych od pracy. Natomiast jeśli przy jednym porodzie urodziło się więcej dzieci, urlop rodzicielski może trwać 34 tygodnie. Warto zauważyć, że  matka i ojciec mogą w tym samym czasie wykorzystać swoje prawo do tego rodzaju urlopu, jeśli mają taką potrzebę. Nie może on jednak łącznie trwać dłużej niż ustalony wymiar 32 lub 34 tygodni.

Urlop dopasowany do potrzeb pracownika

Nie każdy musi skorzystać z urlopu rodzicielskiego – rodzic może z niego zrezygnować. Jeżeli jednak chce mieć więcej wolnych dni, musi pamiętać, że nie trzeba od razu brać urlopu w maksymalnym wymiarze. Można go podzielić. Warunek? Pierwsza część urlopu rodzicielskiego musi zostać wykorzystana bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (albo okresie, w którym pobierany był zasiłek macierzyński). Musi ona wynosić przynajmniej 6 tygodni. Co ważne, później rodzic będzie mógł wykorzystać maksymalnie 16 tygodni urlopu – w każdym przypadku dokładna liczba zależy od tego, ile wynosiła pierwsza część urlopu. Warto wiedzieć, że jedna część urlopu rodzicielskiego (poza pierwszą i ostatnią) nie może wynosić mniej niż 8 tygodni. Pracownik ma dużo czasu na to, by wykorzystać urlop rodzicielski – jest to możliwe aż do momentu, gdy kończy się rok kalendarzowy, w którym dziecko kończy 6 lat.

Kiedy należy się ubiegać o urlop rodzicielski?

Zgodnie z prawem, pisemny wniosek o urlop rodzicielski można przedstawić:

  • najpóźniej 21 dni po porodzie – dot. przypadku, kiedy pracownik chce wykorzystać cały urlop rodzicielski zaraz po macierzyńskim.
  • najpóźniej 21 dni przed terminem, w którym rozpocznie się część urlopu rodzicielskiego.

W tej pierwszej sytuacji zasiłek wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.

Natomiast w drugim przypadku będzie wynosił 100 proc. podstawy zasiłku przez pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego, a później spadnie do 60 proc. podstawy zasiłku.

 

Spodziewasz się dziecka albo jesteś pracodawcą i chcesz znać szczegóły związane z udzielaniem urlopu rodzicielskiego? Nasi specjaliści chętnie podadzą Ci wszelkie istotne informacje – skontaktuj się z nami w wygodny dla siebie sposób!

 

Przeczytaj także

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Poszukujemy osoby na stanowisko Radca prawny / Adwokat.

... Czytaj więcej
Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

30 marca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia... Czytaj więcej

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Proszę przyjąć życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt