Urlop na żądanie – czy pracodawca zawsze ma obowiązek go udzielić?

Opublikowano: 06.11.2018
Ostatnia aktualizacja: 22.07.2023
Urlop na żądanie – czy pracodawca zawsze ma obowiązek go udzielić?

Osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę mogą w niektórych sytuacjach wykorzystać urlop na żądanie. Przepisy, które określają zasady jego stosowania, nie pozwalają jednak sięgać po to rozwiązanie w każdym przypadku. Dzięki temu pracodawca nie pozostaje bezsilny i może odmówić udzielenia urlopu jeśli wymaga tego dobro firmy, a pracownik nie spełnił wymagań określonych w ustawie.

Urlop na żądanie – zasady

Prawo przewiduje, że w ciągu całego roku pracownik może skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie. Istotny jest fakt, że urlop ten jest udzielany w ramach urlopu wypoczynkowego – to oznacza, że owe 4 dni nie będą traktowane jako urlop dodatkowy. Co ważne, pracownik musi poinformować pracodawcę o zamiarze skorzystania z urlopu najpóźniej w dniu, w którym się on rozpoczyna. Sposób, w jaki powinien to zrobić, nie został określony w ustawie – najważniejsze, by wiadomość dotarła do pracodawcy na czas. Wtedy pracodawca powinien zgodzić się na udzielenie urlopu.

Warto zaznaczyć, że nawet jeśli dana osoba była w ciągu roku kalendarzowego zatrudniona u kilku pracodawców, nadal będzie miała prawo tylko do 4 dni urlopu na żądanie.

Odmowa przyznania urlopu na żądanie

Urlop na żądanie jest doskonałym rozwiązaniem w nagłej, losowej sytuacji. Jest on zwykle udzielany wtedy, gdy zatrudniony nie był w stanie z dużym wyprzedzeniem przewidzieć, że będzie potrzebował dnia wolnego od pracy. Co to oznacza w praktyce? Jeśli np. pracownik planował w tym terminie zwykły urlop wypoczynkowy, ale pracodawca nie wyraził na niego zgody (z usprawiedliwianych przyczyn), nie może on zamiennie złożyć wniosku o urlop na żądanie. Wtedy pracodawca uzna, że jest to prośba bezpodstawna i może nie udzielić swojego pozwolenia.

Pracownik może się spotkać z odmową również wtedy, gdy jego nieobecność stanowi przeszkodę dla prawidłowego funkcjonowania firmy (bo np. nie będzie osoby, która mogłaby w danym terminie wykonywać za niego obowiązki). W takiej sytuacji pracodawca również ma prawo odmówić pozwolenia na urlop na żądanie.

Grzywna za nieuprawnioną odmowę

W większości przypadków urlop na żądanie będzie jednak udzielany – pracodawca ma prawo odmówić pozwolenia wyłącznie w ściśle określonych przypadkach. Jeśli nie pozwoli on zatrudnionej osobie skorzystać z urlopu i jednocześnie nie będzie mógł tego uargumentować, musi liczyć się z tym, że zostanie na niego nałożona grzywna.

Twój pracownik chce wykorzystać urlop na żądanie i nie jesteś pewien czy musisz się na to zgodzić? A może sam jesteś zatrudniony w firmie, która nie chce Ci pozwolić na to, żebyś wziął dzień wolny od pracy? Zgłoś się do nas – przyjrzymy się Twojej sprawie i szybko rozwiążemy Twój problem!

Podobał Ci się artykuł? Zaobserwuj nas w social mediach.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj także

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Przedsiębiorstwa działające na rynkach zagranicznych muszą być nie tylko zdolne do adaptacji, ale także... Czytaj więcej

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Regulamin akcji promocyjnej dla przedsiębiorstw przemysłowych „-20% dla przemysłu”.

... Czytaj więcej
Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

17 lutego 2024 r. wchodzi w życie Akt o Usługach Cyfrowych (DSA – digital service act), potocznie określany... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt