W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, kwestię urlopów można łatwo wytłumaczyć. Wszystkie zasady zostały opisane w kodeksie pracy. Nie jest on jednak przydatny, gdy podpisana została umowa zlecenie. Urlop to bowiem jedno z praw, które przysługują wyłącznie pracownikom z umowami o pracę. Pozostałych obowiązują zapisy kodeksu cywilnego.
Cechy charakterystyczne dla stosunku pracy nie mają zastosowania w przypadku osób, które obowiązuje umowa zlecenie. Urlop to jeden z przywilejów, które tracą decydując się na taką umowę. Są również zalety wynikające z tej formy współpracy. W przeciwieństwie do osób z umowami o pracę, zleceniobiorcy nie mają stałego, wyznaczonego miejsca pracy, ani nawet ustalonego wymiaru czasu pracy. Co więcej, nad wykonywaniem ich obowiązków nie czuwa pracodawca. Wystarczy, że zlecenie zostanie zrealizowane w określonym czasie.
To wszystko sprawia, że zleceniobiorca może sam zarządzać swoim czasem i stylem pracy, by było mu jak najwygodniej. Z tym wiąże się też jednak brak pewnych praw, np. do urlopów. Na szczęście, nie oznacza to, że umowa zlecenie pozbawia zleceniobiorcę szansy na zasłużony wypoczynek.
Chociaż umowa zlecenie nie przewiduje opcji udzielania urlopu, możliwe jest skorzystanie z odpłatnej przerwy w wykonywaniu obowiązków na rzec zleceniodawcy. Oczywiście pod warunkiem, że pracodawca zgodzi się zawrzeć w umowie zapis, który pozwala na udzielanie takich przerw. Trzeba zwrócić na to uwagę, ponieważ nie ma on takiego obowiązku. Dlatego tego zapisu nie będzie zawierała każda umowa zlecenie. Urlop w postaci przerwy będzie przysługiwał tym osobom, które zadbają o to, żeby ich umowy ją umożliwiały.
Zleceniobiorca powinien też dopilnować, czy w treści umowy nie ma żadnych niekorzystnych warunków. Zwłaszcza jeśli są związane z wynagrodzeniem. Sprawdź, czy w dokumencie znajduje się informacja, że skorzystanie z przerwy nie uprawnia pracodawcy do obniżenia wysokości wypłaty. Suma wynagrodzenia powinna pozostać taka sama – inaczej umowa nie będzie korzystna.
Kwestie związane z urlopami i przerwami w pracy bywają skomplikowane. Zwłaszcza kiedy nie wiadomo, czy dana osoba ma prawo do tego, żeby skorzystać z prawa do wypoczynku. Pracodawcy często nie są też pewni w jakich sytuacjach można nie zgodzić się na udzielenie urlopu. Takim przedsiębiorcom oferujemy naszą pomoc – analizujemy treści umów i doradzamy, jakie działania powinni podjąć.
Przeczytaj także
Miło nam poinformować, że artykuł radcy prawnego Jacka Krzywani pt. „Do pracy zdalnej trzeba się przygotować”... Czytaj więcej
„Czy przepisy o ochronie sygnalistów mnie dotyczą i co w ogóle mam z tym dalej zrobić?” Z takim... Czytaj więcej
Miło nam poinformować, że artykuł radcy prawnej Malwiny Rączki pt. „Jak utworzyć komisję ds. zgłoszeń... Czytaj więcej