Umowa zlecenie a urlop. Ile dni wolnych przysługuje Twoim pracownikom?

Opublikowano: 20.08.2018
Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023
Umowa zlecenie a urlop. Ile dni wolnych przysługuje Twoim pracownikom?

W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, kwestię urlopów można łatwo wytłumaczyć. Wszystkie zasady zostały opisane w kodeksie pracy. Nie jest on jednak przydatny, gdy podpisana została umowa zlecenie. Urlop to bowiem jedno z praw, które przysługują wyłącznie pracownikom z umowami o pracę. Pozostałych obowiązują zapisy kodeksu cywilnego.

Umowa zlecenie a urlop – jakie prawa ma zleceniobiorca?

Cechy charakterystyczne dla stosunku pracy nie mają zastosowania w przypadku osób, które obowiązuje umowa zlecenie. Urlop to jeden z przywilejów, które tracą decydując się na taką umowę. Są również zalety wynikające z tej formy współpracy. W przeciwieństwie do osób z umowami o pracę, zleceniobiorcy nie mają stałego, wyznaczonego miejsca pracy, ani nawet ustalonego wymiaru czasu pracy. Co więcej, nad wykonywaniem ich obowiązków nie czuwa pracodawca. Wystarczy, że zlecenie zostanie zrealizowane w określonym czasie.

To wszystko sprawia, że zleceniobiorca może sam zarządzać swoim czasem i stylem pracy, by było mu jak najwygodniej. Z tym wiąże się też jednak brak pewnych praw, np. do urlopów. Na szczęście, nie oznacza to, że umowa zlecenie pozbawia zleceniobiorcę szansy na zasłużony wypoczynek.

Umowa zlecenie – urlop czy przerwa?

Chociaż umowa zlecenie nie przewiduje opcji udzielania urlopu, możliwe jest skorzystanie z odpłatnej przerwy w wykonywaniu obowiązków na rzec zleceniodawcy. Oczywiście pod warunkiem, że pracodawca zgodzi się zawrzeć w umowie zapis, który pozwala na udzielanie takich przerw. Trzeba zwrócić na to uwagę, ponieważ nie ma on takiego obowiązku. Dlatego tego zapisu nie będzie zawierała każda umowa zlecenie. Urlop w postaci przerwy będzie przysługiwał tym osobom, które zadbają o to, żeby ich umowy ją umożliwiały.

Zleceniobiorca powinien też dopilnować, czy w treści umowy nie ma żadnych niekorzystnych warunków. Zwłaszcza jeśli są związane z wynagrodzeniem. Sprawdź, czy w dokumencie znajduje się informacja, że skorzystanie z przerwy nie uprawnia pracodawcy do obniżenia wysokości wypłaty. Suma wynagrodzenia powinna pozostać taka sama – inaczej umowa nie będzie korzystna.

Kwestie związane z urlopami i przerwami w pracy bywają skomplikowane. Zwłaszcza kiedy nie wiadomo, czy dana osoba ma prawo do tego, żeby skorzystać z prawa do wypoczynku. Pracodawcy często nie są też pewni w jakich sytuacjach można nie zgodzić się na udzielenie urlopu. Takim przedsiębiorcom oferujemy naszą pomoc – analizujemy treści umów i doradzamy, jakie działania powinni podjąć.

Przeczytaj także

Do pracy zdalnej trzeba się przygotować – nowy artykuł w Rzeczpospolitej

Do pracy zdalnej trzeba się przygotować – nowy artykuł w Rzeczpospolitej

Miło nam poinformować, że artykuł radcy prawnego Jacka Krzywani pt. „Do pracy zdalnej trzeba się przygotować”... Czytaj więcej

Przygotowanie przedsiębiorcy do wdrożenia procedur z zakresu sygnalistów – od czego zacząć?

Przygotowanie przedsiębiorcy do wdrożenia procedur z zakresu sygnalistów – od czego zacząć?

„Czy przepisy o ochronie sygnalistów mnie dotyczą i co w ogóle mam z tym dalej zrobić?” Z takim... Czytaj więcej

Jak utworzyć komisję ds. zgłoszeń w sprawach sygnalistów – nowy artykuł w Rzeczpospolitej

Jak utworzyć komisję ds. zgłoszeń w sprawach sygnalistów – nowy artykuł w Rzeczpospolitej

Miło nam poinformować, że artykuł radcy prawnej Malwiny Rączki pt. „Jak utworzyć komisję ds. zgłoszeń... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt