Umowa ustna – co warto o niej wiedzieć?

Opublikowano: 26.09.2018
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019
Umowa ustna – co warto o niej wiedzieć?

Zdarzyło Ci się kiedyś korzystać z usług np. hydraulika albo elektryka? Prawdopodobnie nie podpisywałeś z nimi żadnej umowy, jedynie słownie uzgodniliście, ile zapłacisz za usługę. W świetle prawa została, więc zawarta umowa ustna. Na podobnej zasadzie zawiera się codziennie wiele transakcji. Warto wiedzieć kiedy umowa ustna może być zawarta i co robić, kiedy druga strona się z niej nie wywiąże.

Umowa ustna – najważniejsze informacje

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, umowy ustne są z punktu widzenia prawa tak samo wiążące, jak ich pisemne odpowiedniki. Polegają na tym, że wszelkie wymogi i inne szczegóły, takie jak terminy i warunki wynagrodzenia są definiowane podczas rozmowy. Jeśli wszystkie kwestie zostały w ten sposób ustalone można uznać, że zachodzi stosunek prawny.

Umowa ustna nie zawsze jest jednak stosowana ze względu na ograniczenia narzucane w niektórych wypadkach przez prawo. Korzystanie z niej może też być problematyczne, kiedy jedna ze stron nie spełnia warunków, pomimo tego, że wcześniej się do tego zobowiązała. W takich przypadkach łatwiej dochodzić swoich praw, gdy można okazać umowę pisemną. Nie oznacza to jednak, że osoba, która polegała na umowie ustnej nie ma szans na sprawiedliwe rozwiązanie sprawy.

Co robić kiedy druga strona się nie wywiązuje z umowy?

Nawet jeśli nie został podpisany żaden dokument, można dochodzić swoich praw w sądzie. Jest to jednak o wiele trudniejsze. Kiedy nie ma możliwości przedstawienia dowodu na papierze, należy powołać się na świadków, którzy mogą potwierdzić, że pomiędzy Tobą a drugim podmiotem została zawarta umowa ustna. Istotnym dowodem w sprawie będą też wiadomości wymieniane z tą osobą, np. SMS-y, e-maile lub listy, których treść wskazuje, że rzeczywiście strony zawarły ze sobą umowę. To wszystko warto przedstawić podczas postępowania sądowego – wtedy wzrosną szanse na to, że sąd wyda korzystny dla Ciebie wyrok.

Kiedy nie można zawrzeć umowy ustnej?

Istnieją sytuacje, kiedy prawo wymaga zawarcia umowy na piśmie. Dotyczy to np. kredytów, a także pożyczek opiewających na sumy większe bądź równe kwocie 500 zł. Pisemna forma jest też wymaga na przykład wtedy, gdy zobowiązujesz się do wykonywania działalności zawodowej w oparciu o stosunek pracy. W niektórych przypadkach istnieje też nakaz zawarcia umowy notarialnej – to szczególny typ umowy, który obowiązuje np. przy podpisywaniu umowy z deweloperem.

Jeśli nie jesteś pewien czy możesz w danym wypadku poprzestać na słownym porozumieniu, czy lepiej podpisać stosowny dokument – napisz do nas. Chętnie ci pomożemy określić najlepszą formę umowy i udzielimy wsparcia przy opracowywaniu jej pisemnej wersji.

Przeczytaj także

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Poszukujemy osoby na stanowisko Radca prawny / Adwokat.

... Czytaj więcej
Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

30 marca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia... Czytaj więcej

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Proszę przyjąć życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt