Umowa ustna – co warto o niej wiedzieć?

Opublikowano: 03.08.2023
Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024
Umowa ustna – co warto o niej wiedzieć?

Zdarzyło Ci się kiedyś korzystać z usług np. hydraulika albo elektryka? Prawdopodobnie nie podpisywałeś z nimi żadnej umowy, jedynie słownie uzgodniliście, ile zapłacisz za usługę. W świetle prawa została, więc zawarta umowa ustna.

Na podobnej zasadzie zawiera się codziennie wiele transakcji. Warto wiedzieć, kiedy umowa ustna może być zawarta i co robić, kiedy druga strona się z niej nie wywiąże.

Umowa ustna – najważniejsze informacje

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, umowy ustne w niektórych wypadkach są z punktu widzenia prawa tak samo wiążące, jak ich pisemne odpowiedniki. Polegają na tym, że wszelkie wymogi i inne szczegóły, takie jak terminy i warunki wynagrodzenia są definiowane podczas rozmowy. Jeśli wszystkie kwestie zostały w ten sposób ustalone, to można uznać, że zachodzi stosunek prawny.

Umowa ustna nie zawsze jest jednak stosowana ze względu na ograniczenia narzucane w niektórych wypadkach przez prawo. Niekiedy umowa musi być zawarta w określonej formie np. pisemnej lub notarialnej, aby w ogóle była ważna.

Kiedy jedna ze stron nie spełnia warunków umowy ustnej, pomimo tego, że wcześniej się do tego zobowiązała, możemy wystąpić do Sądu z określonymi żądaniami, ale udowodnienie naszych racji będzie w niektórych wypadkach utrudnione. Nie oznacza to jednak, że osoba, która polegała na umowie ustnej nie ma szans na sprawiedliwe rozwiązanie sprawy. W takiej sytuacji warto jednak pamiętać o art. 74 k.c., który jasno wskazuje, że mimo zawarcia umowy w nieodpowiedniej formie (np. ustnie zamiast pisemnie), dowód z zeznań świadków lub z przesłuchania stron jest dopuszczalny, jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę – wymóg ten nie obowiązuje, jeżeli żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą lub fakt dokonania czynności prawnej jest uprawdopodobniony za pomocą dokumentu.

Uwaga! Jeżeli umowę zawarli przedsiębiorcy, w szczególności spółki i inne osoby prawne, to udowodnienie zawarcia umowy ustnej w sądzie może być jeszcze trudniejsze.

Co robić, kiedy druga strona się nie wywiązuje z umowy?

Nawet jeśli nie został podpisany żaden dokument, można dochodzić swoich praw w sądzie. Jest to jednak o wiele trudniejsze.

Kiedy nie ma możliwości przedstawienia dowodu na papierze, należy powołać się na świadków, którzy mogą potwierdzić, że pomiędzy Tobą a drugim podmiotem została zawarta umowa ustna. Istotnym dowodem w sprawie będą też wiadomości wymieniane z tą osobą, np. SMS-y, e-maile lub listy, których treść wskazuje, że rzeczywiście strony zawarły ze sobą umowę. To wszystko warto przedstawić podczas postępowania sądowego – wtedy wzrosną szanse na to, że sąd wyda korzystny dla Ciebie wyrok.

Kiedy nie można zawrzeć umowy ustnej?

Istnieją sytuacje, kiedy prawo wymaga zawarcia umowy na piśmie. Dotyczy to np. kredytów, a także pożyczek opiewających na sumy większe bądź równe kwocie 500 zł. Pisemna forma jest też wymaga na przykład, gdy zobowiązujesz się do wykonywania działalności zawodowej w oparciu o stosunek pracy. W niektórych przypadkach istnieje też nakaz zawarcia umowy notarialnej – to szczególny typ umowy, który obowiązuje np. przy podpisywaniu umowy z deweloperem.

Jeśli nie jesteś pewien czy możesz w danym wypadku poprzestać na słownym porozumieniu, czy lepiej podpisać stosowny dokument – napisz do nas. Chętnie Ci pomożemy określić najlepszą formę umowy i udzielimy wsparcia przy opracowywaniu jej pisemnej wersji.

A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o innych umowach, to przeczytaj nasz artykuł o zawieraniu umów cywilnoprawnych.

Podobał Ci się artykuł? Zaobserwuj nas w social mediach.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj także

Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

17 lutego 2024 r. wchodzi w życie Akt o Usługach Cyfrowych (DSA – digital service act), potocznie określany... Czytaj więcej

Drugie wydanie biuletynu Kancelarii

Drugie wydanie biuletynu Kancelarii

Z radością informujemy, że wydaliśmy kolejną edycję biuletynu naszej Kancelarii!

... Czytaj więcej
Od pracodawcy nie tylko okulary

Od pracodawcy nie tylko okulary

Nowelizacja przepisów z zakresu BHP nakłada nowe obowiązki na pracodawców. Zmiana przepisów wprowadza liczne... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt