Tarcza 7.0 – Zwolnienie ze składek ZUS

Tarcza 7.0 – Zwolnienie ze składek ZUS
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 2021 roku wprowadza nowe wsparcie dla przedsiębiorców, których dotknęły skutki panującej pandemii koronawirusa. Pomoc przewidziana jest jedynie dla rodzajów przedsiębiorstw określonych w Tarczy 7.0. Branże te mogą liczyć między innymi na zwolnienie ze składek ZUS za grudzień 2020 r. oraz styczeń 2021 r. lub jedynie na zwolnienie za styczeń 2021 r. Którzy z przedsiębiorców mogą liczyć na rządowe wsparcie oraz jakie warunki powinni spełnić?

Wspomniane Rozporządzenie Rady Ministrów z 19 stycznia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz.U z 2021 r. poz. 152) wskazuje, że na zwolnienie ze składek za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. mogą liczyć ci, których rodzaj przeważającej działalności na dzień 30 listopada 2020 r. określony był między innymi kodem PKD: 49.32.Z – działalność taksówek osobowych, 56.10.A. – restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne czy 74.20.Z – działalność fotograficzna. Natomiast uprawnieni do zwolnienia ze składek za styczeń 2021 r. muszą wykazać, że na dzień 30 listopada 2020 r. rodzaj ich przeważającej działalności określony był między innymi kodem PKD: 47.2.Z – sprzedaż detaliczna obuwia i wyrobów skórzanych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach czy 47.89.Z – sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona na straganach i targowiskach.

Wnioski o zwolnienie z opłacenia składek złożone muszą być do 31 marca 2021 r. Składając je przedsiębiorcy wykazać muszą, że przychód z działalności był niższy o co najmniej 40 procent w stosunku do trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku. Wnioski należy składać poprzez Platformę Usług Elektronicznych.

PEŁNA LISTA BRANŻ, KTÓRE MOGĄ STARAĆ SIĘ O ZWOLNIENIE Z OBOWIĄZKU OPŁACANIE SKŁADEK ZA WSKAZANE MIESIĄCE ORAZ SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE NINIEJSZEGO ZAGADNIENIA DOSTĘPNE SĄ NA STRONIE INTERNETOWEJ ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH (https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/zwolnienie-z-obowiazku-oplacania-skladek-za-styczen-2021-r_-albo-za-grudzien-2020-r_-i-styczen-2021-r_-dla-platnikow-z-okreslonych-branz/2747498)

Przeczytaj także

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Poszukujemy osoby na stanowisko Radca prawny / Adwokat.

... Czytaj więcej
Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

30 marca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia... Czytaj więcej

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Proszę przyjąć życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt