Split payment – nowy sposób na rozliczanie VAT. Na czym polega?

Opublikowano: 23.07.2018
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019
Split payment – nowy sposób na rozliczanie VAT. Na czym polega?

Budżet państwa w ostatnich latach cierpi z powodu wyłudzeń VAT. Niedawno prokuratura przedstawiła zarzuty podejrzanym o narażenie Skarbu Państwa na straty w wysokości 83 mln zł. To jednak niewiele w porównaniu z całkowitą sumą deficytu. Rząd chce z tym walczyć za pomocą split payment – nowego sposobu rozliczania, który może stosować każdy przedsiębiorca.

Split payment – co to jest?

Obowiązujący od 1 lipca mechanizm split payment polega na rozdzieleniu płatności za usługę lub towar na dwie części. Pierwsza to podatek netto, którego suma jest przelewana na konto przedsiębiorcy. Drugą stanowi podatek VAT – te środki trafiają na specjalny rachunek prowadzony przez bank. O ile naczelnik Urzędu Skarbowego nie wyda pozwolenia, przedsiębiorca nie będzie mógł korzystać z tych pieniędzy do innych celów niż tylko opłacenie zobowiązania podatkowego. Zgodnie z nowymi zasadami finanse z rachunku VAT nie mogą też być wpłacane na rachunek prowadzony przez instytucję zza granicy, która nie ma w Polsce swojego oddziału.

Dobrowolne dzielenie płatności tylko do końca roku. Split payment 2019?

Na razie stosowanie mechanizmu split payment jest dobrowolne, ale Ministerstwo Finansów chce, by od przyszłego roku stało się obowiązkowe. Zgodnie z zapowiedziami nie wszystkie branże będą musiały stosować dzielenie płatności, a jedynie kilka wybranych. Potrzebna jest na to jednak zgoda Komisji Europejskiej. Na razie nie wiadomo czy zostanie udzielona.

Pojawiają się jednak głosy, że niektórzy będą musieli korzystać ze split payment nawet jeśli nie będą mieli na to zbyt dużej ochoty. Jeśli firma jest dostawcą przedsiębiorstwa, które stosuje ten mechanizm, ona również powinna tak robić. Powód jest prosty – przedsiębiorca nie ma swobodnego dostępu do swojego konta VAT, ale może go wykorzystać do zapłaty za podatek od faktur, które wystawiają jego dostawcy. Żeby środki zgromadzone na koncie VAT nie zalegały, przedsiębiorca musi płacić dostawcom w taki sam sposób.

Większe koszty dla sektora MSP

Z kilku powodów split payment może powodować problemy finansowe w niektórych firmach. Chociaż nie trzeba dodatkowo opłacać rachunku VAT, koszty mogą być wyższe. Przede wszystkim ucierpią firmy, które do tej pory płaciły przelewy zbiorcze. Można je stosować, gdy jeden dostawca wydaje kilka faktur, a przedsiębiorca chce za nie zapłacić za jednym razem. Niektóre banki przewidywały zniżki za przeprowadzanie takich operacji. Dzielenie płatności tego jednak nie umożliwia.

Najbardziej mogą ucierpieć mniejsi przedsiębiorcy, którzy często nie korzystają z przelewów, by zapłacić dostawcy. Nierzadko wolą gotówkę lub kartę. Split payment dotyczy jednak wyłącznie przelewów. To prowadzi do sytuacji, kiedy na rachunku VAT gromadzą się nadwyżki. Niestety można je otrzymać tylko mając pozwolenie wydawane przez urząd skarbowy, który ma 60 dni na jego wydanie.

 

Bez wątpienia split payment pozwala zmniejszyć szanse na to, że Twoja firma zostanie uwikłana w wyłudzanie VAT. Wiele przedsiębiorstw może jednak stracić decydując się na korzystanie z tego mechanizmu. Jeśli nie jesteś pewien czy warto to zrobić, skonsultuj to z nami. Doradzimy Ci, które rozwiązanie jest lepsze w Twojej sytuacji.

Przeczytaj także

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Poszukujemy osoby na stanowisko Radca prawny / Adwokat.

... Czytaj więcej
Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

30 marca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia... Czytaj więcej

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Proszę przyjąć życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt