Projekt 35-godzinnego tygodnia pracy już w Sejmie

Opublikowano: 28.11.2022
Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022
Projekt 35-godzinnego tygodnia pracy już w Sejmie

W ostatnim czasie do Sejmu został skierowany poselski projekt ustawy dotyczący nowelizacji Kodeksu pracy oraz szeregu innych ustaw w zakresie normy tygodniowego czasu pracy.

Wnioskodawcy opowiadają się za skróceniem tygodniowego czasu pracy z przeciętnie 40 do przeciętnie 35 godzin przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzeń. Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami czas pracy nie będzie mógł przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 35 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Nie należy tego jednak mylić z czterodniowym tygodniem pracy, o którym niejednokrotnie przeczytamy w mediach.

Ustalenie sposobu organizacji czasu pracy będzie bowiem zależeć również od przyjętego okresu rozliczeniowego. Najczęściej okres rozliczeniowy wynosi 4 tygodnie, a więc przykładowo Pracodawca będzie mógł ustalić, że praca będzie wykonywana w pierwszym tygodniu od poniedziałku do czwartku po osiem godzin (piątek wolny), a przez cztery kolejne tygodnie po osiem godzin od poniedziałku do czwartku, a w piątek po cztery godziny.

Projekt ustawy wpisuje się w  temat tzw. work-life balance, do którego nawiązują również najnowsze zmiany w Kodeksie pracy, o których pisaliśmy już w naszym Biuletynie (TUTAJ). Wnioskodawcy uzasadniają zmiany potrzebą odpoczynku, poprawą stanu zdrowia Polaków i zapobieganiem wypalenia zawodowego. Mniejsze zmęczenie pracą ma zachęcić do częstszego kontaktu z kulturą, większej aktywności fizycznej i ułatwić naukę, w tym zwiększanie kompetencji zawodowych. Spodziewanymi skutkami skrócenia czasu pracy są również wzrost wydajności pracy i nieznaczne zwiększenie zatrudnienia.

Czy projektowane zmiany zostaną uchwalone?

Odpowiedź na to pytanie z pewnością podamy Państwu jako jedni z pierwszych, gdy tylko stanie się to jasne. Jeśli więc chcą Państwo być na bieżąco ze wszystkimi istotnymi zmianami w prawie pracy, zachęcamy do bieżącego śledzenia naszego bloga.

Podobał Ci się artykuł? Zaobserwuj nas na social mediach.

Facebook Instagram Linkedin

Przeczytaj także

Work-life balance w pracy opiekuna oraz rodzica

Work-life balance w pracy opiekuna oraz rodzica

Niedawne zmiany w Kodeksie Pracy wprowadziły nowy urlop dla pracowników, którzy opiekują się najbliższymi... Czytaj więcej

Nowe zmiany w pracy zdalnej

Nowe zmiany w pracy zdalnej

W kwietni obecnego roku weszły w życie zmiany dotyczące pracy zdalnej pracowników. Wpłynęły one na pracę... Czytaj więcej

Alkohol w pracy, czyli jak przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracownika?

Alkohol w pracy, czyli jak przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracownika?

W lutym obecnego roku weszły w życie nowe przepisy w prawie pracy, część z nich dotyczyła kontroli trzeźwości... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt