Praca sezonowa dla cudzoziemców spoza UE. O czym musi wiedzieć pracodawca?

Opublikowano: 09.07.2018
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019
Praca sezonowa dla cudzoziemców spoza UE. O czym musi wiedzieć pracodawca?

Coraz więcej cudzoziemców zza wschodniej granicy przyjeżdża do naszego kraju, by pracować. Samych Ukraińców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce jest ok. 150 tys. (MSWiA). Ich liczba może być wkrótce jeszcze wyższa – lato to czas kiedy praca sezonowa przyciąga szczególnie dużo osób z innych krajów. Co trzeba zrobić, żeby móc je zatrudniać?

Praca sezonowa – tryb uproszczony dla wybranych obcokrajowców

Ukraina, Rosja, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Armenia to państwa, których obywatele mogą się starać o pozwolenie na pracę sezonową w trybie uproszczonym. Jest ono wydawane wyłącznie osobom szukającym zatrudnienia w trzech sektorach:

  • rolnictwie,
  • turystyce,
  • ogrodnictwie.

Jeśli Twoja działalność jest z nimi związana, będziesz mógł otrzymać pozwolenie na zatrudnienie kogoś zza wschodniej granicy. Warto jednak pamiętać, że praca sezonowa na podstawie takiego zezwolenia jest możliwa przez nie więcej niż 9 miesięcy w ciągu. Dotyczy to 3 kolejnych lat.

Tryb uproszczony a standardowa procedura – różnice

Zaletą trybu uproszczonego jest to, że pozwala on szybciej zakończyć proces starania się o możliwość zatrudnienia cudzoziemca. Obcokrajowcy nie muszą przechodzić tzw. testu rynku pracy, a przedsiębiorca nie musi udowadniać, że na lokalnym rynku nikt nie spełnia wymagań związanych z danym stanowiskiem.

Istnieje jeszcze jedna różnica. Cudzoziemiec, który ma zezwolenie na pracę sezonową, może też podjąć dodatkowe zatrudnienie na maksymalnie 30 dni. Nie musi nawet starać się o kolejne zezwolenie na pracę. Dotyczy to jednak tylko wymienionych wcześniej sektorów.

Co trzeba zrobić, by zatrudniać cudzoziemca?

Jeśli uważasz, że praca sezonowa w Twojej firmie byłaby atrakcyjna dla osób zza wschodniej granicy, musisz podjąć pewne działania. Złóż w urzędzie pracy wniosek o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Jego wzór znajduje się na stronie MPIPS. Wśród informacji zawartych we wniosku powinny się znaleźć m.in.:

  • dane Twoje i pracownika,
  • wysokość wynagrodzenia brutto – nie może być niższe niż innych osób wykonujących podobną pracę w takim samym wymiarze czasu,
  • wymiar czasu pracy,
  • rodzaj umowy,
  • okres ważności zezwolenia.

Jeśli zechcesz zmienić jakieś warunki, które opisałeś we wniosku, możesz to zrobić nawet po jego złożeniu.

Musisz też złożyć dodatkowe pismo, w którym tłumaczysz skąd wynika potrzeba zatrudnienia osoby spoza kraju. Powodem może być np. brak możliwości znalezienia pracowników na lokalnym rynku.

Co dalej?

Po złożeniu wniosku i wpisaniu go do ewidencji przez starostę, będziesz musiał poczekać aż obcokrajowiec przyjedzie do Polski. Będzie miał obowiązek przedstawić kilka dokumentów, niezbędnych do tego, by zezwolenie mogło zostać udzielone. Następnie wydawana jest decyzja. Jeśli jest pozytywna, będziesz mógł bez przeszkód podpisać z cudzoziemcem umowę.

Takie są najważniejsze punkty procedury, która pozwala na zatrudnienie cudzoziemca pochodzącego z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Gruzji, Mołdawii lub Armenii. Czasem jej przebieg zależy jednak od indywidulanych czynników. Przepisy nakładają też na przedsiębiorców pewne obowiązki. Jeśli chcesz poznać szczegóły, zachęcamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami.

Przeczytaj także

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Poszukujemy osoby na stanowisko Radca prawny / Adwokat.

... Czytaj więcej
Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

30 marca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia... Czytaj więcej

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Proszę przyjąć życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt