Praca sezonowa dla cudzoziemców spoza UE. O czym musi wiedzieć pracodawca?

Opublikowano: 09.07.2018
Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023
Praca sezonowa dla cudzoziemców spoza UE. O czym musi wiedzieć pracodawca?

Coraz więcej cudzoziemców zza wschodniej granicy przyjeżdża do naszego kraju, by pracować. Samych Ukraińców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce jest ok. 700 tys. (MSWiA). Konflikt odbywający się na Ukrainie może spowodować, że liczba ta jeszcze wzrośnie. Cudzoziemcy to bardzo często wartościowi pracownicy, ale co trzeba zrobić, żeby móc ich zatrudnić?

Praca sezonowa – tryb uproszczony dla wybranych obcokrajowców

Ukraina, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Armenia to państwa, których obywatele mogą się starać o pozwolenie na pracę sezonową w trybie uproszczonym. Jest ono wydawane wyłącznie osobom szukającym zatrudnienia w trzech sektorach:

  • rolnictwie,
  • turystyce,

Jeśli Twoja działalność jest z nimi związana, będziesz mógł otrzymać pozwolenie na zatrudnienie kogoś zza wschodniej granicy. Warto jednak pamiętać, że praca sezonowa na podstawie takiego zezwolenia jest możliwa przez nie więcej niż 9 miesięcy w ciągu. Dotyczy to 3 kolejnych lat.

Obywatele Ukrainy oraz ich małżonkowie, jeśli przebywają w Polsce legalnie, mogą świadczyć pracę sezonową, bez żadnych pozwoleń. Jedyna formalność jaka jest wymagana, to powiadomienie urzędu pracy o fakcie podjęcia pracy przez cudzoziemca

Tryb uproszczony a standardowa procedura – różnice

Zaletą trybu uproszczonego jest to, że pozwala on szybciej zakończyć proces starania się o możliwość zatrudnienia cudzoziemca. Obcokrajowcy nie muszą przechodzić tzw. testu rynku pracy, a przedsiębiorca nie musi udowadniać, że na lokalnym rynku nikt nie spełnia wymagań związanych z danym stanowiskiem.

Istnieje jeszcze jedna różnica. Cudzoziemiec, który ma zezwolenie na pracę sezonową, może też podjąć dodatkowe zatrudnienie na maksymalnie 30 dni. Nie musi nawet starać się o kolejne zezwolenie na pracę. Dotyczy to jednak tylko wymienionych wcześniej sektorów.

Co trzeba zrobić, by zatrudniać cudzoziemca?

Jeśli uważasz, że praca sezonowa w Twojej firmie byłaby atrakcyjna dla osób zza wschodniej granicy, musisz podjąć pewne działania. Złóż w urzędzie pracy wniosek o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Jego wzór znajduje się na stronie MPIPS. Wśród informacji zawartych we wniosku powinny się znaleźć m.in.:

  • dane Twoje i pracownika,
  • wysokość wynagrodzenia brutto – nie może być niższe niż innych osób wykonujących podobną pracę w takim samym wymiarze czasu,
  • wymiar czasu pracy,
  • rodzaj umowy,
  • okres ważności zezwolenia.

Jeśli zechcesz zmienić jakieś warunki, które opisałeś we wniosku, możesz to zrobić nawet po jego złożeniu.

Musisz też złożyć dodatkowe pismo, w którym wytłumaczysz, skąd wynika potrzeba zatrudnienia osoby spoza kraju. Powodem może być np. brak możliwości znalezienia pracowników na lokalnym rynku.

Co dalej po złożeniu wniosku?

Po złożeniu wniosku i wpisaniu go do ewidencji przez starostę będziesz musiał poczekać aż obcokrajowiec przyjedzie do Polski. Będzie miał obowiązek przedstawić kilka dokumentów, niezbędnych do tego, by zezwolenie mogło zostać udzielone. Następnie wydawana jest decyzja. Jeśli jest pozytywna, będziesz mógł bez przeszkód podpisać z cudzoziemcem umowę.

Takie są najważniejsze punkty procedury, która pozwala na zatrudnienie cudzoziemca pochodzącego z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii lub Armenii. Czasem jej przebieg zależy jednak od indywidualnych czynników, ponieważ przepisy nakładają też na przedsiębiorców pewne obowiązki. Jeśli chcesz poznać szczegóły, zachęcamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami.

Podobał Ci się artykuł? Zaobserwuj nas w social mediach.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj także

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Przedsiębiorstwa działające na rynkach zagranicznych muszą być nie tylko zdolne do adaptacji, ale także... Czytaj więcej

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Regulamin akcji promocyjnej dla przedsiębiorstw przemysłowych „-20% dla przemysłu”.

... Czytaj więcej
Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

17 lutego 2024 r. wchodzi w życie Akt o Usługach Cyfrowych (DSA – digital service act), potocznie określany... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt