Nowy Polski Ład i nowa składka zdrowotna

Opublikowano: 20.09.2021
Nowy Polski Ład i nowa składka zdrowotna

Ten artykuł powinien być jasną wskazówką dla Państwa, w jaki sposób rząd zamierza rozliczać składkę zdrowotną, zgodnie z programem Nowy Polski Ład.

Musimy jednak przyznać, że nie do końca nim nie będzie. Założenia programu, który od początku jego ogłoszenia wzbudzał niemałe kontrowersje i o którym powiedziano już chyba wszystko, są, najprościej mówiąc, niejasne – fachowcy w dziedzinie podatków głowią się, w jaki sposób rząd zamierza obliczać składkę zdrowotną od nowego, 2022 roku. Nie milkną głosy stwierdzające, że takiej sytuacji w polskiej gospodarce jeszcze nie było. Mówiąc o “takiej sytuacji”, mamy na myśli zamieszanie, które zrodziło się właśnie wokół obliczenia składki zdrowotnej, dla poszczególnych rodzajów płatników podatków.

Poniżej przedstawiamy informacje, które po długiej analizie postanowiliśmy zebrać w niniejszy artykuł, Uważamy jednak, że powinien on się zarówno rozpocząć, jak i zakończyć pytaniem “A jak to wszystko będzie wyglądało w praktyce?”, ponieważ koncepcje przedstawiane przez rząd stale ulegają zmianom.

Pierwotne założenia nowego ładu

Przypomnijmy na wstępie, że program Nowy Polski Ład ma objąć przede wszystkim pięć obszarów społeczno-gospodarczych: inwestycje, mieszkania, podatki, emerytury oraz system ochrony zdrowia. W praktyce okazuje się jednak, że system, który miał niejako uzdrowić polską gospodarkę oraz wprowadzić ją na nowe, bardziej funkcjonalne tory, w efekcie bardzo mocno odbije się na polskich przedsiębiorcach, którzy najmocniej odczują skutki “uzdrawiającego” planu rządzących.

Nie milkły głosy oburzenia, gdy rząd przedstawił szkic Nowego Ładu, według którego wysokość składki zdrowotnej miała wynosić 9 procent od uzyskanego przed przedsiębiorców miesięcznego dochodu. W zmianach wprowadzonych przez Ministerstwo Finansów można dostrzec znaczący ruch, dotyczący kwestii właśnie składki zdrowotnej – obniżono jej wysokość, jednak nie dla wszystkich rozliczających podatki. Przedsiębiorcy rozliczający podatek na tzw. zasadach ogólnych, będą płacili składkę zdrowotną w wysokości 9 procent uzyskanych dochodów i bez możliwości jej odliczenia. W tej samej wysokości będą składkę zdrowotną płacić pracownicy, jednak ci będą mogli skorzystać z ulgi dla klasy średniej.

Podatek liniowy

Według pierwotnego planu rządu, przedsiębiorcy rozliczający podatek liniowy mieli także uiszczać składkę zdrowotną w wysokości 9 procent dochodu. Na skutek jednak licznych głosów sprzeciwu, w obecnym planie, przedsiębiorcy ci będą płacić od stycznia 2022 roku składkę w wysokości 4,9 procent.

Karta podatkowa

Jeśli mowa o karcie podatkowej, to wskazówki dotyczące prawdopodobnego rozliczenia składki zdrowotnej, należy rozpocząć od zaznaczenia, że taka forma rozliczenia podatku będzie dostępna wyłącznie dla osób, które dotychczas z niej korzystają. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy do tej pory rozliczali podatek w inny sposób, nie będą mogli już wybrać formy opodatkowania.

Początkowo wysokość składki zdrowotnej dla tej grupy rozliczeniowej miała także wynosić 9 procent od uzyskanych dochodów. Wysokość ta, po zmianach zasad Nowego Ładu, została utrzymana, jednak zdecydowano, że 9 procent będzie liczone nie od dochodów, lecz od najniższej krajowej. Według obliczeń na podstawie aktualnej najniższej krajowej, kwota ta będzie wynosić 270 złotych w skali miesiąca.

Ryczałt

Zgodnie z propozycją wysuniętą przez rząd, składka zdrowotna przy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ma kształtować się następująco:

  • 60 % przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych dochodach do 60 tysięcy złotych,
  • 100% przeciętnego wynagrodzenia przy przychodach rocznych do 300 tysięcy złotych,
  • 180% przeciętnego wynagrodzenia przy przychodach rocznych powyżej 300 tysięcy złotych.

Jak widzimy, tutaj również rząd odstąpił od wstępnego pomysłu 9 procentowej składki zdrowotnej. Według nowego planu, wysokość procentowa w skali roku nie będzie stała, a będzie zależna od uzyskanych dochodów.

I tu chyba można powrócić już do pytania, które postawiłam na początku – jak to wszystko będzie wyglądało w praktyce? Zasady, które z pozoru wydają się łatwe, dziś rodzą wiele wątpliwości. Dlatego chyba najlepszą odpowiedzią będzie “Zobaczymy”. Dziś powstaje chyba znacznie więcej pytań niż odpowiedzi w temacie nowej składki zdrowotnej.

Liczymy na to, że już wkrótce informacje dotyczące jej obliczenia nie będą budziły żadnych wątpliwości. Z pewnością temat ten zostanie przez nas jeszcze poruszony na tym blogu!

Autor: Anna Czarny

Podobał Ci się artykuł? Zaobserwuj nas w social mediach.

Facebook Instagram Linkedin Youtube

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj także

Od pracodawcy nie tylko okulary

Od pracodawcy nie tylko okulary

Nowelizacja przepisów z zakresu BHP nakłada nowe obowiązki na pracodawców. Zmiana przepisów wprowadza liczne... Czytaj więcej

Kolejne nieruchomości „znikną” z rynku?

Kolejne nieruchomości „znikną” z rynku?

Choć wydawać by się mogło, że zmiana przepisów ustawy prawo geologiczne i górnicze nie wpłynie na ruch... Czytaj więcej

W 15 minut sprawdź poziom ryzyka prawnego w swojej firmie

W 15 minut sprawdź poziom ryzyka prawnego w swojej firmie

Sprawdź, czy Twoja firma działa zgodnie z obowiązkami nałożonymi przez ustawodawcę w obrębie prawa pracy.... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt