Nowa usługa Kancelarii w obszarze inwestycji budowlanych – wywiad z ekspertem

Opublikowano: 05.08.2019
Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z inż. Mariuszem Wróblem, MBA – ekspertem w zakresie zarządzania realizacją projektów budowlanych, współpracownikiem naszej Kancelarii w obszarze inwestycji budowlanych.

W latach 2014-2015 współpracował Pan z Kancelarią Radców Prawnych Tomasz Czapczyński. Prowadzili Panowie wspólnie jedną z najbardziej spektakularnych inwestycji KGHM Polska Miedź SA. Proszę przybliżyć założenia tego projektu i jego zakres.

To prawda, bardzo blisko współpracowaliśmy z Kancelarią Radców Prawnych Tomasz Czapczyński w trakcie realizacji projektu Program Modernizacji Pirometalurgii (PMP) w Hucie Miedzi Głogów, która jest Oddziałem KGHM Polska Miedź SA. Program rozpoczął się w 2010 r., gdy Zarząd KGHM Polska Miedź SA podjął decyzję o budowie pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów I. Założeniem była budowa najnowocześniejszej na świecie linii produkcyjnej o zdolności przetopu koncentratów na poziomie 1 050 000 Mg rocznie. W skrócie, zamierzano usunąć wysłużone piece szybowe i wymienić przestarzałą technologię przetopu w nich koncentratów, a zastąpić ją nowoczesną technologią wytopu miedzi w piecu zawiesinowym. Równocześnie planowano budowę całej niezbędnej do tego infrastruktury, urządzeń kompleksu pieca zawiesinowego oraz modernizację istniejących obiektów pod potrzeby nowej technologii. Miało to zwiększyć konkurencyjność KGHM Polska Miedź SA na rynku metali nieżelaznych. Wdrożenie innowacyjnej technologii, zapewniającej utrzymanie zdolności przetopu koncentratów własnych i importowanych, miało zapewnić koncernowi, funkcjonowanie na rynku producentów miedzi w perspektywie, co najmniej kilkudziesięciu lat. Co ważne, ta potężna przebudowa przynosiła również korzyści w postaci poprawy bezpieczeństwa pracy, eliminacji konieczności stosowania ługu posulfitowego oraz możliwość przetopu koncentratów importowanych chalkopirytowych. Zyskiem społecznym było zmniejszenie emisji pyłowej, gazowej, składowanych odpadów stałych oraz ścieków, a także uciążliwości procesu przetopu dla środowiska naturalnego.

Jaka była Pana rola w projekcie, a jaką odpowiedzialność przyjął na siebie Mecenas Tomasz Czapczyński?

W październiku 2013 zostałem Kierownikiem Projektu Programu Modernizacji Pirometalurgii (PMP). Funkcję tą pełniłem aż do momentu jego zakończenia w październiku 2016, kiedy to z sukcesem uruchomiliśmy nowo powstały kompleks pieca zawiesinowego. Mecenas Tomasz Czapczyński rozpoczął, jako Radca Prawny, współpracę z zespołem projektowym na początku 2014 r. Wspierał nas szczególnie w aspektach kompleksowej obsługi roszczeń. Współpracowaliśmy bardzo blisko, chwilami non stop – analizowaliśmy każde z roszczeń kontrahentów w zakresie zarówno formalno-prawnym, jak i technicznym. Gruntowna analiza każdego przypadku, w tym potencjalnych ryzyk związanych z rozstrzygnięciem sporu, skutecznie uchroniła KGHM przed konsekwencjami prowadzenia postępowań sądowych.

W jaki sposób prowadzony był projekt? Jakie narzędzia oraz formuły prawne i zarządcze były stosowane?

Zespół projektowy liczył 36 osób z KGHM. Na budowie pracowało ponad 2 tysiące osób. Inwestycję prowadziliśmy zgodnie z przyjętą w KGHM PM SA metodyką zarządzania projektami opartą na metodyce TEN STEP. Projekt był unikatowy, zakładał wdrożenie nowej technologii przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu istniejącej infrastruktury O/HM Głogów, co wymiernie przełożyło się na optymalizacje kosztów inwestycji. Wyzwaniem było prowadzenie prac przy jednoczesnej pracy ciągu technologicznego produkcji miedzi w HMG I. Z ogromną satysfakcją mogę powiedzieć, że zarządzałem zespołem świetnych fachowców, których wiedza, doświadczenie, a także wielka determinacja były podstawą sukcesu całego projektu. Współpracowałem z ekspertami nie tylko z zakresu metalurgii, ale też budownictwa, energetyki czy elektryki. To byli ludzie z kompetencjami, nie zawaham się użyć tego określenia na skalę światową. Tacy byli też współpracownicy z firm zewnętrznych, wśród nich Mecenas Czapczyński. Dość powiedzieć, że zarządzany przeze mnie projekt PMP po jego zakończeniu, został w 2017 oceniony przez renomowane międzynarodowe gremium IPMA (International Project Management Association) i zwyciężył w konkursie Polish Project Excellence Award 2017 w kategorii Projekty Inwestycyjne. Uzyskał również prestiżowy tytuł Modernizacji Roku 2016, przyznawany przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. To wyróżnienia dla całego zespołu. Bez nich nie byłoby to możliwe.

Czego Inwestorzy najczęściej oczekują od swoich inwestorów zastępczych?

Procedury formalno-prawne, związane z procesem inwestycyjnym w Polsce są bardzo skomplikowane. Trzeba przejść wiele takich projektów inżynieryjnych, by sprawnie się w nich poruszać. Poszukują zatem doświadczenia, które zapewni im bezpieczeństwo i ściągnie im z głowy wszelkie problemy, związane z inwestycją. A takowych, bez względu na skalę, nie brakuje. Kluczowe są zatem kompetencje i orientacja w zagadnieniach prawnych, inżynieryjnych i projektowych, związanych z inwestycją, a także sprawne w nich poruszanie się, co pozwala zachować terminowość – zasadniczą kwestię, bo najbardziej wpływająca na koszty. To gwarantuje powodzenie projektu. Moim zdaniem poszukują również komfortu przy podejmowaniu strategicznych decyzji biznesowych, związanych z inwestycją oraz eksperckiego doradztwa efektywnych rozwiązań w każdej kwestii.

Co stanowi największe wyzwanie w realizacji tak wymagającego projektu?

Wyzwaniem są ludzie. Przy tak skomplikowanym projekcie najważniejsze są konsekwencja oraz jasne określanie celów. Nie wolno też zapominać o motywowaniu zespołu i kooperantów, aby podążali tą samą drogą. Pogodzenie fachowej wiedzy technologicznej z założeniami budżetowymi, terminowymi, realiami realizacji, jednocześnie dbając o jakość prac, jest możliwe jedynie przy stworzeniu zespołu współpracujących ze sobą osobowości.
Należy połączyć w rożnych branżach wiedzę praktyczną, charaktery, ujednolicić doświadczenia. Bywa nerwowo, piętrzą się problemy. Wtedy nieocenione stają się kompetencje tzw. „miękkie”: umiejętności mediacyjne, znajdowania kompromisów, wzajemna chęć zrozumienia racji, opanowanie, umiejętność pracy pod presją.

Jakie kompetencje są niezbędne, by z sukcesem zrealizować tak duży projekt?

W mojej ocenie najważniejsze jest połączenie kompetencji technicznych i prawnych. To zapewnia eliminację ryzyka niepowodzenia inwestycji. Skomplikowane przepisy, niestety w wielu przypadkach niespójne i umożliwiające różnoraką interpretację zapisów, sprawiają, że nieumiejętne prowadzenie spraw prawych może zablokować, a w skrajnym przypadku zatrzymać całą inwestycję. Umiejętna, ścisła i bardzo otwarta współpraca z prawnikiem to klucz do sukcesu. Jestem pewien, że gdyby nie elastyczna i konsyliacyjna postawa Mecenasa Czapczyńskiego, Jego umiejętności negocjacyjne, a przede wszystkim dogłębne zrozumienie litery prawa i pewność w interpretacji przepisów, sprawy roszczeń związane z realizacją projektu PMP mogłyby zakończyć się zupełnie innym scenariuszem. Wspólnie nabyliśmy bardzo bogate doświadczenie w prowadzeniu najbardziej skomplikowanych procesów inwestycyjnych. Dziś łączymy siły, wprowadzając do portfolio Kancelarii Radców Prawnych Tomasz Czapczyński nową usługę zastępstwa inwestycyjnego , która zapewni Inwestorowi zarówno bezpieczeństwo formalno-prawne, jak i kompleksowe poprowadzenie jego interesów w zakresie technicznym.

Zapraszamy do zapoznania się z usługą prawnej obsługi inwestycji budowlanych.

Mariusz Wróbel – absolwent Wydziału Konstrukcji Budowlanych Politechniki Zielonogórskiej oraz studiów podyplomowych z zakresu Zarządzania i Marketingu na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Executive MBA na Politechnice Wrocławskiej. Posiada uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Ekspert zarządzania projektami inwestycyjnymi. W latach 2013 – 2019 Główny Inżynier ds. Remontów i Inwestycji oraz Kierownik Projektu PMP w KGHM Polska Miedź SA. Wieloletni menedżer i kierownik projektów m.in. w Budmax, TULCON oraz O2Polska. Realizował takie inwestycje jak m.in.: rozbudowa zakładu GKN Driveline w Oleśnicy. budowa Zakładu ocynkowni dla Inwestora Zink Power BUK w Niepruszewie, budowa kompleksu rekreacyjno-rehabilitacyjnego „AQUAPARK Polkowice”, budowa osiedla mieszkaniowego “Centrum” w Polkowicach, budowa wieży szybowej stalowej (61m, 420t) KGHM szyb R-IX, adaptacja Fabryki Domów w Lubinie na Centrum Logistyczne, budowa Szpitala Chirurgii Plastycznej w Polanicy Zdroju, budowa Hali Sportowo-Widowiskowej w Bystrzycy Kłodzkiej, czy budowa Silver House przy ul. Jedności Narodowej we Wrocławiu.

Przeczytaj także

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Poszukujemy osoby na stanowisko Radca prawny / Adwokat.

... Czytaj więcej
Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

30 marca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia... Czytaj więcej

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Proszę przyjąć życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt