Negocjacje w biznesie – kiedy sięgnąć po pomoc prawnika?

Opublikowano: 14.01.2018
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019
Negocjacje w biznesie – kiedy sięgnąć po pomoc prawnika?

Postanowienia zawierane w wyniku mediacji muszą być zgodne z przepisami. Dba o to prawnik, obecny podczas rozmów. Jego zadaniem jest też doradzanie klientowi i reprezentowanie jego interesów, tak by negocjacje w biznesie zaowocowały satysfakcjonującym kompromisem.

Prawnik pilnie potrzebny

Wypracowanie porozumienia w kwestiach biznesowych, wymaga dogłębnej znajomości prawa. Dzięki temu, można mieć pewność, że propozycje obu stron są w pełni legalne i możliwe do zrealizowania. Wiedza prawnicza w połączeniu z miękkimi kompetencjami może znacznie przybliżyć przedsiębiorców do ustalenia wspólnych rozwiązań. Pomoc negocjatora z prawniczym doświadczeniem będzie niezbędna przy opracowywaniu korzystniejszych warunków umów, zwłaszcza dotyczących transakcji handlowych. Wielu przedsiębiorców korzysta ze wsparcia prawników na końcowym etapie sporu, kiedy sprawa trafia do sądu. Tymczasem o wiele lepiej od początku prowadzić negocjacje w biznesie przy współpracy z nimi. W rezultacie kompromis zostanie osiągnięty szybciej, a uczestniczące strony zaoszczędzą na kosztownym procesie sądowym.

Negocjacje w biznesie – na czym polega wsparcie prawnika?

Prawnik nadzoruje cały proces negocjacji, który może mieć wiele etapów. Powinien analizować pod kątem prawnym strategię mediacji oraz propozycje drugiej strony. Jego zadaniem jest proponowanie rozwiązań polubownych i sugerowanie dostępnych możliwości, mając na uwadze dobro klienta. Obejmuje to nie tylko kwestie materialne, ale również dobre imię. Przy rozwiązywaniu sporów pomiędzy firmami, rola prawnika, polega na wyjaśnieniu przedsiębiorcy, z jakimi kosztami wiąże się rozstrzygnięcie sprawy w sądzie i wskazywaniu korzyści płynących z mediacji. Jest on także jego pełnomocnikiem – może reprezentować przedsiębiorcę podczas rozmów.

Strategia mediacji

Nie każdy prawnik sprawdzi się równie dobrze w roli negocjatora. Najlepiej współpracować z osobami, które ukończyły specjalne szkolenia albo kursy, ukierunkowane na prowadzenie rozmów biznesowych i rozwijanie umiejętności interpersonalnych. Skuteczny prawnik będzie wiedział, jakie podejście zastosować w danym przypadku. Trzeba jednak pamiętać, że celem takiej osoby nie jest całkowite spełnienie wszystkich wymagań klienta, ale realnie dostosowanie jego oferty tak, by spotkała się z akceptacją drugiej strony. Najlepiej, gdy negocjator wcześniej ustala z przedsiębiorcą, w jakich kwestiach może ustąpić i kiedy nie może tego zrobić. Warto też przeanalizować pod tym kątem sytuację drugiej strony. Na tej podstawie będzie można opracować skuteczną strategię negocjacyjną.

Pomoc specjalisty od prawa może pomóc w mediacjach również dlatego, że w przeciwieństwie do przedsiębiorcy, nie będzie on emocjonalnie zaangażowany w sprawę. Inne spojrzenie pozwoli mu efektywniej prowadzić negocjacje w biznesie. W naszej kancelarii doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego też każdą sprawę analizujemy pod różnymi względami. Chętnie pomożemy Państwu w opracowywaniu najlepszych rozwiązań, które będą całkowicie zgodne z prawem i przyniosą firmie mierzalne korzyści.

Przeczytaj także

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Poszukujemy osoby na stanowisko Radca prawny / Adwokat.

... Czytaj więcej
Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

30 marca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia... Czytaj więcej

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Proszę przyjąć życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt