Language: Polish English German

Od przyszłego roku zacznie obowiązywać „mały ZUS”. Ułatwienie dla małych firm, utrudnienie dla dużych?

Od przyszłego roku zacznie obowiązywać „mały ZUS”. Ułatwienie dla małych firm, utrudnienie dla dużych?

Od stycznia 2019 r. małe firmy będą mogły korzystać z ulg w składkach ZUS. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii szacuje, że tzw. „mały ZUS” pozwoli zaoszczędzić ok. 200 tys. przedsiębiorców. Istnieje jednak obawa, że tam gdzie jedni zyskają, inni stracą. Pozostali właściciele firm będą w przyszłym roku płacić większe składki na ubezpieczenia społeczne.

Mały ZUS – kto może na nim skorzystać?

Niższe składki ZUS będą mogły płacić osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, a ich miesięczne przychody wynoszą nie więcej niż 5250 zł. Zgodnie z nowymi przepisami wysokość ich składek ma wynosić ok. 660 zł. Na razie każdy przedsiębiorca wpłaca taką samą sumę na ubezpieczenia społeczne bez względu na wysokość przychodów, czyli ok. 1200 zł. Dla przedsiębiorców, którzy nie zarabiają zbyt dużo dzięki swojej działalności „mały ZUS” będzie mieć duże znaczenie i na pewno ułatwi prowadzenie biznesu.

Podwyżki składek ZUS

Chociaż „mały ZUS” to dobra wiadomość dla mikroprzedsiębiorców, pozostali muszą się przygotować na to, że od przyszłego roku ich składki wzrosną. Wynika to ze wzrostu przewidywanej wysokości wynagrodzenia. Ma ono wynosić 4765 zł brutto. To oznacza, że zamiast 1200 zł pozostali przedsiębiorcy będą płacić ponad 1300 zł. Ta suma obejmuje:

  • składkę emerytalną – 558,08 zł,
  • składkę rentową – 228,72 zł,
  • składkę chorobową – 70,05 zł,
  • składkę wypadkową – 47,75 zł,
  • składkę na Fundusz Pracy – 70,05 zł.

Nie wiadomo jeszcze ile będzie wynosiła składka zdrowotna. Najprawdopodobniej jej suma zostanie ogłoszona dopiero w styczniu przyszłego roku. Natomiast podstawa wymiaru składek (poza zdrowotną) ma być równa sumie 2 859,00 zł.

Przedsiębiorcy, którzy osiągają większe dochody niż 2,5 krotności minimalnego wynagrodzenia, ale ich działalność ma od 7 do 30 miesięcy mają prawo do płacenia minimalnej składki ZUS. Ona również ulegnie jednak podwyższeniu w przyszłym roku. Warto o tym pamiętać, planując budżet na 2019 r.

 

W ostatnim czasie wprowadzono wiele zmian, które mogą wpływać na sytuację finansową firm. Poza zmianami związanymi z ubezpieczeniem społecznym, warto wspomnieć także o mechanizmie split payment. Więcej na ten temat pisaliśmy już w artykule Split payment – nowy sposób na rozliczanie VAT. Na czym polega?. Nowe lub nowelizowane przepisy będą miały wpływ na budżety przedsiębiorstw, dlatego należy mieć je na uwadze przy opracowywaniu strategii na przyszły rok. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak należy się przygotować do nadchodzących zmian w prawie – napisz do nas!

Nadamy właściwy kierunek prawny Twojej firmie.

Skontaktuj się z nami!