Kryzys finansowy w firmie. Jak na niego reagować?

Opublikowano: 11.06.2018
Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023
Kryzys finansowy w firmie. Jak na niego reagować?

Twojej firmie grozi kryzys finansowy? Zamiast w popłochu ruszać jej na ratunek, poświęcić chwilę na obmyślenie strategii. Zacznij od ustalenia ekonomicznych przyczyn problemu. Następnie spójrz na zagadnienie od strony prawnej. Tylko w ten sposób będziesz mógł się zabezpieczyć przed jego skutkami i prawidłowo określić kierunek dalszych działań.

Kryzys finansowy – jakie może mieć skutki prawne?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci realnie określić, jak bardzo firma jest zagrożona i czy kryzys finansowy można szybko zażegnać. W ustaleniu skutków prawnych pomoże Ci analiza danych finansowo-prawnych. Najlepiej przeprowadzić ją przy pomocy prawnika oraz księgowego. Żeby ją wykonać, należy:

  1. Określić stan zadłużenia – w tym celu trzeba podliczyć wszystkie wierzytelności. Rozwiązanie naprawcze powinno być uzależnione od tego, jak duże są problemy finansowe firmy. Jeżeli jest ona dopiero zagrożona niewypłacalnością, to można będzie np. zdecydować się na postępowanie restrukturyzacyjne o zatwierdzenie układu. Natomiast w przypadku poważniejszych problemów lepsze będzie postępowanie sanacyjne.
  2. Sporządzić listę wierzytelności i określić ich charakter – najlepiej dokładnie wypisać: komu przedsiębiorstwo jest winne pieniądze, jak wysokie są to sumy, kiedy mija termin spłaty czy wierzytelność ma charakter sporny. Po uzupełnieniu tej listy nie tylko będzie wiadomo, co i komu należy zwrócić, dla też jakie sumy wierzytelności mają szanse zostać w przyszłości anulowane. Ma to istotne znaczenie przy obmyślaniu potencjalnych rozwiązań.
  3. Obliczyć wartość bilansową majątku przedsiębiorstwa – w tym celu księgowy musi sporządzić zestawienie zysków i strat firmy, pamiętając też o wierzytelnościach.

Dzięki tym trzem krokom można będzie precyzyjnie określić jaki jest stan wypłacalności firmy. To z kolei pozwoli planować przyszłe działania, które zażegnają kryzys. Uporządkowanie potencjalnych spraw sądowych

Kryzys finansowy oznacza zwykle problemy z wywiązywaniem się z zobowiązań. Dlatego trzeba się liczyć z tym, że wkrótce rozpoczną się postępowania prowadzone przeciwko przedsiębiorstwu. Oczywiście, o ile nie toczą się już teraz. Razem z prawnikiem zastanów się, jak duże jest ryzyko wyniknięcia takich spraw i które podmioty mógłby się zdecydować na takie rozwiązanie. Następnie trzeba opracować wstępną strategię działania w poszczególnych przypadkach i ocenić ich wpływ na działania restrukturyzacyjne.

Pamiętaj, kryzys finansowy to najkrótsza droga do upadłości firmy, a zażegnanie go jest możliwe tylko dzięki współpracy zarządu przedsiębiorstwa, działu księgowości oraz prawników.

Podobał Ci się artykuł? Zaobserwuj nas w social mediach.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj także

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Przedsiębiorstwa działające na rynkach zagranicznych muszą być nie tylko zdolne do adaptacji, ale także... Czytaj więcej

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Regulamin akcji promocyjnej dla przedsiębiorstw przemysłowych „-20% dla przemysłu”.

... Czytaj więcej
Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

17 lutego 2024 r. wchodzi w życie Akt o Usługach Cyfrowych (DSA – digital service act), potocznie określany... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt