#koronawirus – zawieszenie spłaty rat kredytowych przez banki i możliwość odroczenia składek ZUS

Opublikowano: 17.03.2020
#koronawirus – zawieszenie spłaty rat kredytowych przez banki i możliwość odroczenia składek ZUS

W nawiązaniu do komunikatu Związku Banków Polskich, w sprawie działań pomocowych podejmowanych przez Banki w związku z pandemią koronawirusa COVID-19, informujemy, że obecnie wiele z banków oferuje możliwość – w zakresie dopuszczonym przepisami obecnie obowiązującego prawa – zawieszenia spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do trzech miesięcy.

Z dostępnych nam informacji wynika, że o ulgę często można wnioskować zdalnie bez konieczności wizyty w placówce, a kredytodawcy nie pobierają dodatkowych prowizji i opłat. Ponadto banki oferują wydłużone spłaty limitów odnawialnych, a leasing ratalny często można zawiesić na okres nawet do dwóch miesięcy. Zachęcamy do zapoznania się z szczegółami na stronach internetowych Państwa banków.

Ważną informacją dla przedsiębiorców jest także zarządzenie Prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej dotyczące możliwości odroczenia składek przez przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji w związku z epidemią koronawirusa. Możliwość skorzystania z odroczenia terminu płatności składek, układu ratalnego czy umorzenia należności w przypadku osób opłacających składki na ubezpieczenia własne dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. Po szczegóły odsyłamy bezpośrednio na stronę internetową ZUS.

Niewykluczone, że już niedługo wprowadzone zostaną nowe formy pomocy przedsiębiorcom, jak informowaliśmy Państwa w jednym z ostatnich wpisów rząd planuje wprowadzenie tzw. Pakietu Wsparcia dla firm dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa.

O wszelkich dalszych informacjach w tej kwestii postaramy się na bieżąco informować.

Przeczytaj także

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Poszukujemy osoby na stanowisko Radca prawny / Adwokat.

... Czytaj więcej
Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

30 marca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia... Czytaj więcej

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Proszę przyjąć życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt