#koronawirus – nowe rządowe ograniczenia

Opublikowano: 25.03.2020
#koronawirus – nowe rządowe ograniczenia

W związku z dynamicznym rozwojem sytuacji wywołanej pandemią COVID-19 rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się.

Od północy 25 marca aż do 11 kwietnia na terenie całego kraju został wprowadzony zakaz wychodzenia z domu, co oznacza że nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób.
Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Wprowadzone przez Rząd obostrzenia nie dotyczą jednak:

  • Dojazdu do pracy. Dlatego jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • Dojazd do pracy nie wymaga zaświadczenia od pracodawcy. W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży. Wskazujemy miejsce wykonywania naszych obowiązków zawodowych, a także informujemy czy jedziemy do pracy, czy niej wracamy.
  • Liczby osób znajdujących się na terenie zakładu pracy. Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników oraz korzystania ze środków dezynfekcji.
  • Wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • Załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

PAMIĘTAJMY: W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, m. in:

  • ograniczenie w działalności galerii handlowych
  • działalności gastronomicznej i rozrywkowej
  • obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla osób powracających z zagranicy

Przeczytaj także

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Poszukujemy osoby na stanowisko Radca prawny / Adwokat.

... Czytaj więcej
Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

30 marca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia... Czytaj więcej

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Proszę przyjąć życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt