Kara umowna – sposób na zabezpieczenie interesów firmy

Opublikowano: 02.10.2018
Ostatnia aktualizacja: 22.07.2023
Kara umowna – sposób na zabezpieczenie interesów firmy

Zdarzyło Ci się kiedyś podpisać umowę z kimś, kto jej nie dotrzymał? Takie sytuacje mają czasami miejsce w relacjach biznesowych i mogą narazić przedsiębiorcę na straty. Dlatego warto się przed nimi zabezpieczyć i zawrzeć w umowie nakaz zapłaty kary umownej w przypadku niewywiązania się z niej. Trzeba tylko wiedzieć, jaką wysokość może mieć kara umowna i kiedy nie można jej zastosować.  

Kara umowna – co to?

Sposobem na ochronę interesów przedsiębiorcy jest kara umowa. Wystarczy, że w treści umowy, którą podpisujesz z kontrahentem zaznaczysz, że jeśli nie wywiąże się on ze zobowiązania, którego się podejmuje lub zrobi to w nienależyty sposób, będzie musiał wypłacić Ci podaną kwotę. Drugi z podanych warunków obejmuje również takie sytuacje, kiedy strona umowy dopuszcza się uchybień przy realizacji zlecenia.

Wysokość kary umownej

Kara umowna to rozwiązanie, które może zabezpieczyć Twoją firmę, kluczowe jest jednak właściwe określenie jej sumy. Najlepiej, by była na tyle wysoka, by naprawić szkodę, jaką spowodowałoby niezrealizowanie zlecenia. Przy jej obliczaniu należy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników, na które może mieć wpływ niewypełnienie zobowiązania.

A co jeśli okaże się, że strona nie dotrzymała warunków umowy, ale straty z tym związane są mniejsze niż te, przewidziane wcześniej w umowie? Najprawdopodobniej kwota kary umownej nie ulegnie zmianie. Nadal będzie Ci się należała taka suma, jaka została podana w podpisywanym wcześniej porozumieniu. Chyba, że okaże się, że rzeczywiście poniesiona szkoda jest o wiele za mała w stosunku do kwoty, która została określona jako kara umowna. Jeśli kara zostanie uznana za rażąco wygórowaną, wtedy wierzyciel ma prawo wznosić o jej obniżenie.

Prawo do zmniejszenia lub anulowania kary umownej przysługuje także wtedy, gdy:

  • kontrahent wykonał część zlecenia,
  • zleceniodawca przyczynił się do tego, że zadanie nie zostało zrealizowane,
  • na niewykonanie zlecenia miały wpływ okoliczności, które nie były od kontrahenta zależne.

Kiedy nie można stosować kary umownej?

Warto wiedzieć, że nie zawsze możesz wymagać zapłaty kary umownej. Nie jest to możliwe jeśli porozumienie pomiędzy stronami dotyczy zobowiązania pieniężnego. Wtedy prawo zakłada, że podmiot, który nie wywiązał się z umowy na czas powinien spłacać odsetki.

Jeśli masz wątpliwości związane ze stosowaniem kary umownej albo nie wiesz, jak prawidłowo określić jej wysokość – zwróć się z tym do nas. Nasi prawnicy przyjrzą się Twojej sprawie i doradzą najlepsze rozwiązanie.

Podobał Ci się artykuł? Zaobserwuj nas w social mediach.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj także

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Przedsiębiorstwa działające na rynkach zagranicznych muszą być nie tylko zdolne do adaptacji, ale także... Czytaj więcej

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Regulamin akcji promocyjnej dla przedsiębiorstw przemysłowych „-20% dla przemysłu”.

... Czytaj więcej
Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

17 lutego 2024 r. wchodzi w życie Akt o Usługach Cyfrowych (DSA – digital service act), potocznie określany... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt