Planujesz inwestycję? Upewnij się, czy nie jest Ci potrzebna decyzja środowiskowa

Opublikowano: 27.08.2018
Ostatnia aktualizacja: 03.06.2024
Planujesz inwestycję? Upewnij się, czy nie jest Ci potrzebna decyzja środowiskowa

Jeśli chcesz wybudować nowy obiekt dla swojej firmy albo rozbudować bądź przebudować stary, musisz się zastanowić, czy zmiana nie będzie miała szkodliwego wpływu na środowisko. Jeżeli istnieje takie ryzyko, potrzebna Ci będzie decyzja środowiskowa. Tylko dzięki temu projekt będzie miał szanse na realizację.

Decyzja środowiskowa – kiedy trzeba się o nią postarać?

Jeśli istnieje niebezpieczeństwo, że inwestycja może znacząco wpłynąć na środowisko, wymagana jest decyzja środowiskowa. Od tego, czy zostanie ona udzielona, zależy m.in. czy otrzymasz pozwolenie na budowę lub decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego. O tę zgodę muszą się ubiegać wszyscy, którzy planują inwestycje wyszczególnione w załączniku do obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów – znajdziesz je w bazie ISAP.

Warto wiedzieć, że w wyjątkowych przypadkach decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych nie jest wymagana. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy celem inwestycji jest bezpieczeństwo kraju lub ludności albo działania ratownicze.

Ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko

Jeżeli decyzja środowiskowa ma zostać wydana, urząd musi sformułować ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy dysponuje on raportem, który powinieneś mu dostarczyć. Bez obaw – nie musisz go sporządzać sam. Najlepiej by była to osoba, która ma do tego stosowane kwalifikacje. Jeśli szukasz kogoś, kto mógłby Ci w tym pomóc, zgłoś się do nas. Znamy wymagania prawne dotyczące tego typu dokumentów i wielokrotnie przygotowywaliśmy je dla naszych Klientów.

Raport ma kluczowe znaczenie dla losów inwestycji. Dlaczego? Decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych jest wydawana na podstawie oceny, która opiera się głównie na tym raporcie. Jest ona formułowana również na podstawie opinii i uzgodnień wydawanych przez ekspertów, takich jak regionalny dyrektor ochrony środowiska, starosta, inspekcja sanitarna lub regionalny dyrektor RZGW Wody Polskie.  

Decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych – ryzyko pewne lub potencjalne

Może się zdarzyć, że po złożeniu wniosku o wydanie decyzji urząd stwierdzi, że nie będzie wydawał oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Ma prawo to zrobić w niektórych sytuacjach. Wyróżnia się inwestycje, które zawsze mogą mieć znaczący wpływ na środowisko oraz takie, w przypadku których ryzyko jest potencjalne. W tym pierwszym przypadku na pewno otrzymasz ocenę oddziaływania, natomiast w drugim nie jest to takie oczywiste. To od urzędników zależy, czy będą przeprowadzać ocenę.

Jeśli musisz uzyskać decyzję środowiskową, ale nie jesteś pewien, gdzie się zgłosić ani jakie dokumenty przedstawić, skontaktuj się z nami. Po rozpatrzeniu Twojej sprawy poradzimy Ci, jak się przygotować do składania wniosku i opracujemy stosowany raport. Powiemy Ci też, z jakich etapów składa się postępowanie, które poprzedza wydawanie decyzji. Zapraszamy do kontaktu!

Podobał Ci się artykuł? Zaobserwuj nas w social mediach.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj także

Nieruchomość przemysłowa – weryfikacja pozwolenia na budowę i użytkowanie

Nieruchomość przemysłowa – weryfikacja pozwolenia na budowę i użytkowanie

Zakup nieruchomości przemysłowej wymaga szczególnej uwagi w związku z kwestiami prawnymi dotyczącymi pozwolenia... Czytaj więcej

Najem hal przemysłowych – aspekty prawne i umowne, o których warto pamiętać

Najem hal przemysłowych – aspekty prawne i umowne, o których warto pamiętać

Omawiamy najważniejsze aspekty związane z najmem hal przemysłowych, kluczowe elementy umowy oraz zalety i... Czytaj więcej

Istotne zmiany w planowaniu przestrzennym: Jak nowe regulacje wpłyną na inwestycje przedsiębiorców?

Istotne zmiany w planowaniu przestrzennym: Jak nowe regulacje wpłyną na inwestycje przedsiębiorców?

Ostatnie modyfikacje ustawy dotyczącej planowania i zagospodarowania przestrzennego spowodowały znaczące... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt