Zawiłe zasady rozliczania transakcji między podmiotami powiązanymi utrudniają życie przedsiębiorcom. Co piąty podatnik rozliczający się jako podmiot powiązany, został wezwany do wprowadzenia zmian w swoim zeznaniu podatkowym. Jak ograniczyć ryzyko sporu sądowego?
Aż 20 procent spraw podatkowych dotyczących cen transferowych kończy się wezwaniem podatnika do korekty. Ministerstwo Finansów obliczyło, że w ubiegłym roku przeprowadzono 181 kontroli cen transferowych, w wyniku których ustalono niezgodności opiewające na kwotę 2,5 miliardów zł.
„Nie wszyscy wezwani zgodzili się z ustaleniami fiskusa. Swoje zeznania zmieniło tylko 36 podatników. Pozostali mogli wnieść albo wnieśli sprawy do sądu” – podaje Dziennik Gazeta Prawna, który dotarł do obliczeń resortu finansów. Sęk w tym, że ceny transferowe sprawiają kłopot nie tylko podatnikom i urzędnikom – twardy orzech do zgryzienia mają także sędziowie, bo swoje decyzje opierają na opiniach biegłych, których… brak.
Przyglądając się powyższym danym, łatwo wysunąć wniosek, że rozliczanie się z cen transferowych przed urzędem skarbowym niesie ze sobą pewne ryzyko. O ile kwestie dotyczące dokumentowania transakcji i przepisów formalnych są proste do zweryfikowania (regulują je konkretne przepisy), o tyle spory o zasadność stosowania cen transferowych mogą skończyć się różnie.
– Jak ocenić, czy podatnik zawyża koszty uzyskania przychodu lub zaniża sam przychód? W takich przypadkach nie wystarczy wiedza prawnicza. Konieczna jest także znajomość zasad ekonomii i coś, czego urzędnikom państwowym brakuje: doświadczenie w biznesie – mówi Tomasz Czapczyński, Radca Prawny, założyciel wrocławskiej kancelarii TCRP, zajmującej się obsługą prawną przedsiębiorców polskich i zagranicznych.
Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 14 marca 2018 r., resort potwierdził, że poziom skomplikowania zagadnień związanych z cenami transferowymi nie działa na korzyść ani przedsiębiorców, ani urzędników. Termin składania sprawozdań CIT-TP i PIT-TP przesunął z końca marca na koniec września.
– Do tego czasu warto jeszcze raz przejrzeć dokumentację i ocenić stan faktyczny i przygotować argumentację, na wypadek wezwania do korekty. Z czasem ceny transferowe będą bardziej zrozumiałe, pojawi się też linia orzecznicza, która ułatwi rozwiązywanie sporów. Do tego czasu warto jednak skorzystać ze wsparcia zaufanego prawnika z doświadczeniem biznesowym, który pomoże uniknąć nieuzasadnionych kosztów podatkowych – podkreśla Radca Prawny Tomasz Czapczyński.
Przeczytaj także
Poszukujemy osoby na stanowisko Radca prawny / Adwokat.
... Czytaj więcej30 marca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia... Czytaj więcej
Proszę przyjąć życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.
... Czytaj więcej