Jak bezpiecznie i z sukcesem rozwijać biznes w 2018 roku?

Opublikowano: 05.02.2018
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019
Jak bezpiecznie i z sukcesem rozwijać biznes w 2018 roku?

Duże ulgi dla początkujących przedsiębiorców, wyższe składki dla pozostałych. Do tego powszechny już obowiązek korzystania z Jednolitego Pliku Kontrolnego. Co zmieni się w prawie w 2018? Musisz to wiedzieć, jeśli prowadzisz, lub planujesz założenie działalności gospodarczej.

Założenie działalności gospodarczej – nowa ulga dla przedsiębiorców

Korzystne zmiany czekają na osoby, które dopiero mają w planach rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wraz z końcem marca, w życie wchodzi ustawa zwalniająca je od płacenia składek na ZUS przez najbliższe pół roku od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności. Ulga dotyczy jednak wyłącznie tych przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy zakładają swoją działalność albo robili to minimum 5 lat temu. Poza tym, osoba pracująca na własny rachunek, nie może wykonywać usług na rzecz byłego pracodawcy, jeśli w tym lub poprzednim roku wykonywała dla niego jakieś czynności. Inaczej ulga nie będzie jej przysługiwać. Kiedy minie pół roku, przedsiębiorcy będzie się należeć następna zniżka – obowiązujący 24 miesiące tzw. ZUS preferencyjny lub mały ZUS, który funkcjonuje już od jakiegoś czasu. Trwają prace nad przedłużeniem tego okresu o kolejny rok, co jeszcze bardziej ułatwiałoby założenie działalności gospodarczej.

Wyższe składki na ZUS dla właścicieli firm

Nowe zasady dotyczą także przedsiębiorców, obecnych na rynku już od dłuższego czasu. Nie są one jednak tak korzystne, jak w przypadku osób, które rozpoczęcie działalności gospodarczej planują na ten rok. Pozostałe firmy muszą się przygotować na wyższe koszty składek ZUS. Ich wartość jest uzależniona od wysokości przeciętnego wynagrodzenia, które wzrosło o 180 zł. Z tego powodu składki również są wyższe. W 2018 roku przedsiębiorcy będą musieli zapłacić:

  • 520,36 zł składki emerytalnej,
  • 213,26 zł składki rentowej,
  • 65,31 zł składki chorobowej,
  • 47,98 zł składki wypadkowej,
  • 65,31 zł na Fundusz Pracy,
  • 319,94 zł składki zdrowotnej.

W rezultacie, suma składek zwiększy się o niecałe 60 zł. W związku z tym, konieczna może się okazać optymalizacja kosztów firmy, opracowana w oparciu o obowiązujące przepisy. Warto skorzystać z usług ekspertów od prawa, którzy podpowiedzą, w jaki sposób można najlepiej zaplanować wydatki.

Jednolity Plik Kontrolny dla mikrofirm

Od tego roku wszystkie firmy zarejestrowane do VAT, są zobowiązane do przekazywania fiskusowi danych w postaci jednolitego pliku kontrolnego. Oznacza to, że informacje dotyczące ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, muszą być prowadzone w rejestrze elektronicznym w formie pliku JPK. Od 1 lipca przedsiębiorstwa będą zobowiązane do tego, by na żądanie Urzędu Skarbowego okazywać też inne informacje, takie jak np. wyciągi bankowe lub faktury. W związku ze zmianami, mikroprzedsiębiorcy, dla których ten obowiązek jest nowością, muszą się upewnić, że ich program do księgowości pozwala na generowanie danych w postaci JPK. Jeżeli tak nie jest, trzeba będzie dostosować go, do aktualnych wymogów prawnych, co może wiązać się z wydatkami dla firmy.

Kancelaria Radców Prawnych Czapczyński od lat pomaga przedsiębiorcom w rozwiązywaniu kwestii prawnych. Podpowiadamy, jak powinna być przeprowadzona optymalizacja kosztów i jakie działania firmy są możliwe w ramach obowiązujących przepisów. Zachęcamy do skontaktowania się z naszymi ekspertami.

Przeczytaj także

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Poszukujemy osoby na stanowisko Radca prawny / Adwokat.

... Czytaj więcej
Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

30 marca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia... Czytaj więcej

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Proszę przyjąć życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt