5 najczęstszych problemów prawnych dużych firm

Opublikowano: 23.04.2018
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019
5 najczęstszych problemów prawnych dużych firm

W ciągu wielu lat trwania naszej praktyki, zaobserwowaliśmy kilka problemów, z którymi często zmagają się duże przedsiębiorstwa. Do ich rozwiązania zazwyczaj konieczna jest pomoc prawna. Postanowiliśmy się im przyjrzeć i wskazać obszary, na których warto się skupić przy prowadzeniu firmy. Dzięki temu będzie można zawczasu przeciwdziałać trudnym sytuacjom.

1. Rozliczenia dofinansowań z UE

Uzyskanie wsparcia inwestycyjnego z funduszy unijnych często stanowi wyzwanie, ale rozliczanie się z nich wcale nie jest łatwiejsze. Przepisy, które to regulują bywają niejasne i jest ich dużo. Na dodatek trzeba liczyć się z tym, że wiele zależy od humoru urzędników. Najłatwiej walczyć z uznaniowością organów, mając pewność, że wszystkie etapy rozliczenia zostały przeprowadzone poprawnie. Dlatego warto konsultować realizację projektu z prawnikiem. Dzięki temu upewnisz się, że harmonogram realizacji zawiera wszystkie niezbędne punkty, a księgowanie i dokumentowanie przebiegają zgodnie z wymogami.

2. Pomoc prawna z zakresu prawa pracy

Kodeks pracy nieustannie ulega zmianom, a na dodatek wprowadzane przepisy zazwyczaj bywają niejasne. W rezultacie przedsiębiorcy nie są pewni, jak mają rozliczać czas pracy, co robić z niewykorzystanymi urlopami i jak sporządzać umowy. Kłopotliwe są także kontakty z urzędami. Ich pracownicy nierzadko nie potrafią udzielić odpowiedzi na pytania związane z aktualnymi przepisami. W takich sytuacjach przydaje się pomoc prawna. Ze wsparciem eksperta, który jest na bieżąco ze zmianami w kodeksie, firma zaoszczędzi sobie wielu problemów.

3. Skomplikowany system podatkowy

Zapisy prawa podatkowego można interpretować na różne sposoby, co sprawia, że poprawne rozliczanie staje się niezwykle trudne. Co więcej, przepisy ciągle zostają zmieniane, co tylko zwiększa poczucie zagubienia. Wielu przedsiębiorców zmaga się z trudnościami w zrozumieniu prawa podatkowego, a kary za niewłaściwe rozliczanie nie należą do najniższych. Żeby ich uniknąć, najlepiej omówić system podatkowy z osobami, które nie tylko znają aktualne przepisy, ale na dodatek potrafią je prawidłowo zinterpretować.

4. Zamówienia publiczne w branży budowlanej

Prawo zamówień publicznych dokładnie określa, jakie informacje muszą się znaleźć w opisie zamówienia. Jest to m.in. nazwa i adres podmiotu składającego zamówienie, data jego wykonania, tryb, adres witryny, na której znajdą się ważne warunki zamówienia. Danych, które trzeba wskazać obowiązkowo jest znacznie więcej, ale zamawiający często źle je wypełniają. Informacje nierzadko bywają niejasne, co utrudnia ich realizację i rodzi problemy prawne. Z tego powodu, przy zamówieniach publicznych często potrzebna jest pomoc prawna kancelarii, by wyjaśnić sporne kwestie.

5. Sądy arbitrażowe przy kontraktach międzynarodowych

Duże firmy często decydują się na zawiązywanie umów z podmiotami z innych krajów. To może rodzić trudności, zwłaszcza gdy zachodzi konieczność dochodzenia roszczeń. Szczególnie problematyczne są sytuacje, gdy obce prawo zostaje zastrzeżone jako właściwe dla danej umowy. Podobnie wygląda to w przypadku sądów arbitrażowych państw obcych, w sytuacji określenia ich jako właściwych do rozwiązania sporu. W takich momentach niezbędna staje się pomoc eksperta od prawa międzynarodowego oraz negocjatora, który pomoże osiągnąć kompromis.

Zawiłości w regulacjach i częste zmiany przepisów to główne przyczyny problemów prawnych, z jakimi zmagają się duże przedsiębiorstwa. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego w naszej kancelarii służymy wsparciem prawnym dla przedsiębiorstw z różnych branż. Jeśli zauważyłeś w swojej firmie podobne problemy lub obawiasz się, że wkrótce mogą Cię one dotyczyć, zapraszamy do kontaktu.

Przeczytaj także

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Oferta pracy – Radca prawny / Adwokat

Poszukujemy osoby na stanowisko Radca prawny / Adwokat.

... Czytaj więcej
Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

Przedłużenie terminów wypełnienia obowiązków sprawozdawczych

30 marca 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia... Czytaj więcej

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Proszę przyjąć życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt