W ciągu wielu lat trwania naszej praktyki, zaobserwowaliśmy kilka problemów, z którymi często zmagają się duże przedsiębiorstwa. Do ich rozwiązania zazwyczaj konieczna jest pomoc prawna. Postanowiliśmy się im przyjrzeć i wskazać obszary, na których warto się skupić przy prowadzeniu firmy. Dzięki temu będzie można zawczasu przeciwdziałać trudnym sytuacjom.
Uzyskanie wsparcia inwestycyjnego z funduszy unijnych często stanowi wyzwanie, ale rozliczanie się z nich wcale nie jest łatwiejsze. Przepisy, które to regulują bywają niejasne i jest ich dużo. Na dodatek trzeba liczyć się z tym, że wiele zależy od humoru urzędników. Najłatwiej walczyć z uznaniowością organów, mając pewność, że wszystkie etapy rozliczenia zostały przeprowadzone poprawnie. Dlatego warto konsultować realizację projektu z prawnikiem. Dzięki temu upewnisz się, że harmonogram realizacji zawiera wszystkie niezbędne punkty, a księgowanie i dokumentowanie przebiegają zgodnie z wymogami.
Kodeks pracy nieustannie ulega zmianom, a na dodatek wprowadzane przepisy zazwyczaj bywają niejasne. W rezultacie przedsiębiorcy nie są pewni, jak mają rozliczać czas pracy, co robić z niewykorzystanymi urlopami i jak sporządzać umowy. Kłopotliwe są także kontakty z urzędami. Ich pracownicy nierzadko nie potrafią udzielić odpowiedzi na pytania związane z aktualnymi przepisami. W takich sytuacjach przydaje się pomoc prawna. Ze wsparciem eksperta, który jest na bieżąco ze zmianami w kodeksie, firma zaoszczędzi sobie wielu problemów.
Zapisy prawa podatkowego można interpretować na różne sposoby, co sprawia, że poprawne rozliczanie staje się niezwykle trudne. Co więcej, przepisy ciągle zostają zmieniane, co tylko zwiększa poczucie zagubienia. Wielu przedsiębiorców zmaga się z trudnościami w zrozumieniu prawa podatkowego, a kary za niewłaściwe rozliczanie nie należą do najniższych. Żeby ich uniknąć, najlepiej omówić system podatkowy z osobami, które nie tylko znają aktualne przepisy, ale na dodatek potrafią je prawidłowo zinterpretować.
Prawo zamówień publicznych dokładnie określa, jakie informacje muszą się znaleźć w opisie zamówienia. Jest to m.in. nazwa i adres podmiotu składającego zamówienie, data jego wykonania, tryb, adres witryny, na której znajdą się ważne warunki zamówienia. Danych, które trzeba wskazać obowiązkowo jest znacznie więcej, ale zamawiający często źle je wypełniają. Informacje nierzadko bywają niejasne, co utrudnia ich realizację i rodzi problemy prawne. Z tego powodu, przy zamówieniach publicznych często potrzebna jest pomoc prawna kancelarii, by wyjaśnić sporne kwestie.
Duże firmy często decydują się na zawiązywanie umów z podmiotami z innych krajów. To może rodzić trudności, zwłaszcza gdy zachodzi konieczność dochodzenia roszczeń. Szczególnie problematyczne są sytuacje, gdy obce prawo zostaje zastrzeżone jako właściwe dla danej umowy. Podobnie wygląda to w przypadku sądów arbitrażowych państw obcych, w sytuacji określenia ich jako właściwych do rozwiązania sporu. W takich momentach niezbędna staje się pomoc eksperta od prawa międzynarodowego oraz negocjatora, który pomoże osiągnąć kompromis.
Zawiłości w regulacjach i częste zmiany przepisów to główne przyczyny problemów prawnych, z jakimi zmagają się duże przedsiębiorstwa. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego w naszej kancelarii służymy wsparciem prawnym dla przedsiębiorstw z różnych branż. Jeśli zauważyłeś w swojej firmie podobne problemy lub obawiasz się, że wkrótce mogą Cię one dotyczyć, zapraszamy do kontaktu.
Podobał Ci się artykuł? Zaobserwuj nas w social mediach.
Zapisz się do naszego newslettera
Przeczytaj także
Wideomonitoring w zakładach pracy jest popularnym narzędziem, które wspiera pracodawców w zapewnieniu bezpieczeństwa... Czytaj więcej
Ochrona danych osobowych staje się niezwykle istotna w każdym obszarze działalności, w tym także w procesie... Czytaj więcej
Zapoznaj się z najnowszym wydaniem naszego biuletynu. A w nim informacje o najważniejszych wydarzeniach branżowych,... Czytaj więcej