Restrukturyzacja – sposób na kryzys w firmie?

Opublikowano: 25.06.2018
Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023
Restrukturyzacja – sposób na kryzys w firmie?

Według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, że tylko w 2022 roku postępowanie upadłościowe ogłosiło 2730 przedsiębiorstw, w 2021 było to 2270, w 2020 roku 1387. Statystyki są nieubłagane z roku na rok, coraz więcej firm ogłasza upadłość. Gdy biznes staje się niewypłacalny, czasem lepszym rozwiązaniem jest jednak restrukturyzacja. Wybór jednej z opcji zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorstwa.

Dane przedstawione przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej wskazują, że jedynie 3 spośród tych postępowań nie obejmują likwidacji majątku upadłego. Ten krok to jednak ostateczność – na to wskazuje aktualne prawo, które każe rozpatrywać wnioski restrukturyzacyjne przed tymi o ogłoszenie upadłości.

Restrukturyzacja – kiedy jest możliwa?

Niewypłacalność to duże wyzwanie dla firmy, z którym można sobie radzić na różne sposoby. Restrukturyzacja to rozwiązanie polegające na tym, że przedsiębiorstwo ustala z wierzycielami plan działań, który pozwoli im odzyskać wszystkie lub przynajmniej część pieniędzy. Jest to możliwe, np. poprzez określenie nowego terminu spłaty albo uzyskanie zgody na spłatę ratalną.

Rodzaje postępowania restrukturyzacyjnego

Przedsiębiorstwo może się zdecydować na jeden z czterech rodzajów postępowania restrukturyzacyjnego:

  1. Postępowanie o zatwierdzenie układu – polega ono na zawarciu umowy z doradcą restrukturyzacyjnym. Jego zadaniem jest zebranie głosów wierzycieli popierających propozycję układu. Następnie wniosek o jego zawarcie musi zostać zatwierdzony przez sąd. Ta opcja jest polecana firmom, które na razie nie mają problemu z niewypłacalnością, ale istnieje takie zagrożenie.
  2. Postępowanie układowe – w czasie jego trwania firma nie traci prawa do prowadzenia spraw, ale nad ważniejszymi kwestiami czuwa nadzorca sądowy. Akceptacja układu następuje w wyniku głosowania wierzycieli.
  3. Przyspieszone postępowanie układowe – ma podobny przebieg do postępowania z punktu nr 2, ale trwa krócej.
  4. Postępowanie sanacyjne – najczęściej ma miejsce w przypadku przedsiębiorstw, które mają duże problemy z niewypłacalnością. Decyzje dotyczące spraw spółki są podejmowane przez zarządcę. Zarząd ma rok na zrealizowanie planu restrukturyzacyjnego. Później wierzyciele mają możliwość zadecydowania, czy zgadzają się na układ.

W określonych sytuacjach restrukturyzacja przewiduje udzielenie pomocy publicznej dla biznesu. Nie jest łatwo ją uzyskać, ale może ona znacznie wspomóc realizację planu restrukturyzacyjnego. To z kolei rozwiąże problemy finansowe firmy.

Gdy jest już za późno na restrukturyzację albo kiedy wierzyciele lub sąd się na nią nie zgadzają, pozostaje likwidacja spółki. Jest to jednak ostateczność, ponieważ wierzyciele w jej wyniku nie otrzymują całości należnej kwoty. To rozwiązanie nie przedstawia też żadnych korzyści dla właścicieli firmy.

Nie jesteś pewien czy Twoja firma może jeszcze skorzystać z możliwości jakie daje restrukturyzacja? Skontaktuj się z kancelarią prawną, która pomoże Ci w najtrudniejszym okresie w Twojej firmie. Specjaliści po zapoznaniu się z sytuacją przedsiębiorstwa, wskażą Ci możliwe rozwiązania i pomogą w przeprowadzaniu procesu restrukturyzacyjnego bądź likwidacyjnego.

Podobał Ci się artykuł? Zaobserwuj nas w social mediach.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj także

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Przedsiębiorstwa działające na rynkach zagranicznych muszą być nie tylko zdolne do adaptacji, ale także... Czytaj więcej

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Regulamin akcji promocyjnej dla przedsiębiorstw przemysłowych „-20% dla przemysłu”.

... Czytaj więcej
Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

17 lutego 2024 r. wchodzi w życie Akt o Usługach Cyfrowych (DSA – digital service act), potocznie określany... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt