Nowa inwestycja – jaki związek ma zarządzanie ryzykiem z prawem?

Opublikowano: 28.05.2018
Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023
Nowa inwestycja – jaki związek ma zarządzanie ryzykiem z prawem?

Wyobraź sobie, że masz innowacyjny pomysł na inwestycję dla swojej firmy. Razem ze współpracownikami spędzasz godziny dopracowując szczegóły, oczyma wyobraźni widzisz już, jakie korzyści przyniesie ten projekt. Jednak, kiedy już niemal wszystko jest gotowe, a pieniądze zainwestowane, okazuje się, że działania trzeba wstrzymać. Powód? Niezgodność projektu z przepisami prawa.

Taka historia może się przytrafić każdemu przedsiębiorcy, który nie wie, że poza czynnikami rynkowymi, zarządzanie ryzykiem powinno też obejmować orzecznictwo. Analiza projektu inwestycji musi się opierać o przepisy – inaczej może się okazać, że poświęcony czas i środki pójdą na marne.

Zarządzanie ryzykiem a kwestia prawa

Problem w tym, że przepisy bywają zawiłe, a na dodatek ciągle ulegają zmianom. Laureaci nagrody Przedsiębiorca Roku EY często wskazywali właśnie niestabilność prawa jako jedną z ważniejszych barier stojących na drodze do rozwoju biznesu. Nie ma wątpliwości − jeśli firma nie jest na bieżąco ze zmianami w orzecznictwie, nie będzie też mogła swobodnie planować nowych inwestycji. To z kolei może znacznie opóźnić jej działanie i w rezultacie, zmniejszyć obroty.

Nie każdy ma jednak czas na śledzenie zmian w prawie, zwłaszcza, kiedy ma na głowie projekt inwestycji. Kodeks spółek handlowych to podstawa, ale w zależności od branży, trzeba jeszcze pamiętać o innych przepisach. Wtedy z pomocą przychodzi prawnik. Jaka jest jego rola? Przede wszystkim wskaże, jakie pozwolenia, zgody i inne dokumenty trzeba uzyskać, żeby móc rozpocząć prace. Dzięki temu na pewno nie okaże się, że zabrakło jakiegoś podpisu i działania należy wstrzymać.

Poza tym, zarządzanie ryzykiem obejmuje też przeprowadzenie audytu, który określa, jakie zagrożenia prawne, podatkowe lub kadrowe wiążą się z wprowadzeniem planu w życie. Mając taką wiedzę, można przygotować strategię, która zredukuje ryzyko i umożliwi bezpieczną realizację projektów. To przełoży się na większe zyski i pozwoli przedsiębiorcy bez obaw rozwijać biznes.

Inwestycje i podatki, czyli czego przedsiębiorca może być pewien

Wiedza prawnicza przydaje się również przy pozyskiwaniu dotacji na nowe inwestycje. Nie każdy wie, w jaki sposób można się o nie ubiegać, ani nawet w jakich przypadkach jest to możliwe. Poza tym, procedury określające, jak należy się starać o przyznanie dofinansowania często są skomplikowane. Niektórzy twierdzą jednak, że nie aż tak, jak przepisy stanowiące o rozliczaniu się z fiskusem z wykorzystania tych środków.

To kolejny problem, na który zwracają uwagę właściciele firm – prawo podatkowe jest na tyle niejasne, że uznaniowość urzędników staje się coraz bardziej uciążliwa. Rzadko który przedsiębiorca jest w stanie sobie z tym poradzić. Niestety zdarza się, że sprawy, których przedmiotem są błędne rozliczenia kończą się w sądzie. Jeśli zostanie wykazane, że rzeczywiście doszło do nieprawidłowości, można zapłacić wysoką karę − ryzyko jest więc dosyć duże. Dlatego tak istotne jest skorzystanie z pomocy kogoś, kto zna się na prawie podatkowym i jest w stanie podpowiedzieć, jak należy się rozliczyć.

Pomoc prawna jest niezbędna, jeśli przedsiębiorstwo chce się rozwijać bez ryzyka strat finansowych i problemów prawnych.

Podobał Ci się artykuł? Zaobserwuj nas w social mediach.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj także

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Bezpieczeństwo prawne w Polsce dla zagranicznych inwestorów – Kluczowy aspekt rozwoju biznesu

Przedsiębiorstwa działające na rynkach zagranicznych muszą być nie tylko zdolne do adaptacji, ale także... Czytaj więcej

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Uzyskaj 20% zniżki na usługi prawne dla Twojej firmy – regulamin akcji

Regulamin akcji promocyjnej dla przedsiębiorstw przemysłowych „-20% dla przemysłu”.

... Czytaj więcej
Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

Dlaczego nowa konstytucja internetu jest ważna dla przedsiębiorców?

17 lutego 2024 r. wchodzi w życie Akt o Usługach Cyfrowych (DSA – digital service act), potocznie określany... Czytaj więcej

Przestrzegamy praw biznesu

Skontaktuj się z nami

Kontakt